New York
36°
Cloudy
7:06 am4:28 pm EST
8mph
66%
30.03
FriSatSun
48°F
54°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Spotkania Ambasadora Brzezińskiego z Polonią

21.06.2022

Ambasador Mark Brzezinski przyleciał do Waszyngtonu, stolicy Stanów Zjednoczonych na spotkania w Departamencie Stanu, na doroczną konferencję Szefów Misji, która gromadzi ambasadorów USA służących na całym świecie. We wtorek spotkanie otworzył Sekretarz Stanu Anthony Blinken, a  nastepnie wystąpiła Samantha Powell, Szefowa Agencji Rozwoju Zagranicznego USAID. W centrum omawianych tematów jest temat pomocy Ukrainie. “Doświadczenie Polski ma szczególne znaczenie”, podkreslil Ambasador Brzezinski, Ambasador USA w Polsce.

Mark pełni w Polsce pełni funkcję ambasadora od 19 stycznia, 2022. Wiele wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, szczególnie po agresji Rosji na Ukrainę.

Mark Brzezinski pełni strategiczną rolę jako Ambasador USA w dziedzienie współpracy polsko-amerykańskiej i w dziedzinie wsparcia dla Ukrainy. Polska jest wschodnią częścią bloku NATO. W ciągu ostatnich miesięcy ulokowano w Polsce ponad 10,000 amerykańskich żoołnierzy przy wschodniej flance NATO.

Brzezinski jest świetnie przygotowany do swojej roli ambasadora. Jest prawnikiem, doświadczonym dyplomatą, znakomicie znającym polskie i ukraińskie realia.

W ciagu kilku miesięcy uczestniczył w koordynowaniu wizyt w Polsce czołowych przywódców USA: wiceprezydent USA Kamali Harris, prezydenta Joe Bidena, Seketarza Stanu Anthony Blinkena, Sekretarza Obrony USA – Loyda Justina, kilku delegacji Kongresu USA.

W czasie obecnej wizyty Ambasadora Marka Brzezińskiego w USA planowane są jego spotkania z przywódcami Poloniii amerykańskiej i organizacji ukraińskich.

Frank Spula, Prezes Kongresu Poloniii Amerykańskiej od długiego czasu współpracuje z Ukraińskim Komitetem w Ameryce. Oprócz wspólnych oświadczeń potępiających agresję Rosji na Ukrainę, zorganizowano wiele form pomocy jak radioton, liczne wiece, koncerty, w których uczetniczyło wiele organizacji polonijnych.

Dodam również, że Kongres Poloniii Amerykańskiej na stan Illinois rozpoznał osiągnięcia naukowe Marka Brzezińskiego. W 1999 roku otrzymał Magrodę jako Young Professional za jego publikację doktorską o przeobrażeniach konstytucyjnych w Polscem którą obronił na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na bazie tych badan opublikowal potem książkę o przeobrażeniach konstytucyjnych w RP „Struggle for the Constitutionalism in Poland”’Zmagania o Konstytucjonalizm w Polsce. Pisałem szereg artykułów n/t temat, robiliśmy wspólnie wywiady na ten i kilka innych tematów w tamtych czasach.

Przypomnimy, w środę , 19 stycznia, 2022 roku w Białym Domu Mark Brzezinski został oficjalnie zaprzysiężony przez wiceprezydent USA Kamalę Harris na nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. 18 grudnia Senat USA przez aklamację zatwierdził nominację Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Wczesniej prezydent Joe Biden oglosil jego nominacje.

Rodzina Brzezinskich ma ogromne osiagnięcia w życiu publicznym w Stanach Zjednoczonych.

Mark Brzeziński urodził się w USA w 1965 r. Od wielu lat związany jest z Partią Demokratyczną (jego brat Ian związany jest z Republikanami, a ich siostra Mika jest jedną z najlepiej znanych dziennikarek TV w USA). Był już również ambasadorem USA — w latach 2011-2015 reprezentował Biały Dom w Szwecji.

Z wykształcenia jest prawnikiem. W 2008 r. był doradcą ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Już wówczas był przez Obamę rozważany na ambasadora w Polsce, ostatecznie wyjechał do Szwecji. Mark Brzeziński mówi po polsku, jest autorem wielu publikacji dotyczących Polski, Rosji oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Drugi z synów Zbigniewa Brzezińskiego, Ian, pełnił role w Pentagonie podczas rządów George’a W. Busha i jest obecnie ekspertem think tanku Atlantic Council.

Mika Brzezinski to znana prezenterka telewizji informacyjnej MSNBC i współprowadząca poranny program Morning Joe.

Mark odegrał bardzo ważną rolę w zabiegach na rzecz zatrzymania dla Polski środków z Funduszu Przedsiębiorczości (Polish American Enterprise Fund), które potem zostały przekazane w wysokości $ 200 milionów dolarów w roku 2000 na działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (Polish American Freedom Foundation). Fundacja ta pomaga w realizacji wielu projektów w Polsce związanych z edukacją, ochroną środowiska, kształceniem.

Marek Brzezinski piastował odpowiedzialną funkcję rządową za czasów prezydenta Billa Clintona.  Interesującym faktem jest to, że zarówno były prezydent Bill Clinton, jak i M. Brzezinski mieli w Oxfordzie tego samego polskiego promotora – Dr. Zbigniewa Pełczyńskiego. Spotkaliśmy się z Dr. Pełczyńskim w czasie Szczytu NATO w Waszyngtonie i rozmawialiśmy na ten temat.

Duży wpływ na zainteresowania Iana i Marka Brzezinskich sprawami działalności politycznej w USA i zaangażowanie w sprawy Polski miał wpływ ich ojca Zbigniewa, na którego z kolei wywarł wplyw jego ojciec, a ich dziadek Tadeusz Brzezinski, który był polskim przedwojennym dyplomatą  i konsulem RP w Niemczech, a potem w Kanadzie w czasie II wojny swiatowej.

Rodzina Brzezinskich wywiera duży wpływ na amerykańskie życie polityczne.

Mika Brzezinski jest znana i wplywowa amerykanska dziennikarka, ktory prowadzi wraz z Joe Scarborough — ” Morning Joe” w TV MSNBC. Brzezinscy sa przykładem imigranckiego sukcesu w USA.

Ambasador Mark Brzezinski odgrywa teraz stratergiczną rolę we współpracy pomiędzy USA a Polską. Posiada solidną reputację, cieszy się mocnym poparciem amerykańskich przywódców.

Tekst @ Andrzej Mikołajczyk

Tagi Ameryka USA

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00