Chociaż Wielkanoc jest już za nami, to nadal odbywają się spotkania polonijne, podczas których przypominane są polskie tradycje związane z tym świętem. Zarząd Zjednoczenia Polaków w Ameryce zaprosił w niedzielę, 23 kwietnia, członków organizacji z rodzinami i jej sympatyków na Święconkę.
Janusz M. Szlechta
Po mszy odprawionej przez o. Sławomira Romanowskiego, proboszcza parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ, większość jej uczestników udała się do budynku obok kościoła na to specjalne spotkanie. Zebranych powitała Katarzyna Kolek, prezes zarządu ZPA mówiąc: „Mam nadzieję, że wszyscy miło spędzili Święta Zmartwychwstania Pańskiego w gronie swoich rodzin i przyjaciół. A dzisiaj tradycyjnie uczcimy Święta Wielkiej Nocy z naszą rodziną polonijną. Święconka ZPA to tradycja zapoczątkowana 70 lat temu! Dzisiaj spotykamy się w tym miejscu dzięki gościnności ojca Sławomira Romanowskiego i ojca Waldemara Wielądka. Mam nadzieję, że wkrótce wrócimy do naszej siedziby przy Grace Street. Przyznam, że przez ostatnie kilka miesięcy ubolewałam bardzo nad jej utratą. Przecież ZPA to nie miejsce, ZPA to są ludzie! Dlatego nasza organizacja wciąż tak prężnie działa, bo to przecież ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi“ – podkreśliła pani prezes.
Katarzyna Kolek powitała gości tego spotkania: ojca Sławomira Romanowskiego, ojca Waldemara Wielądka, Kadetów Pułaskiego z komendantem Stanisławem Bańkowskim, członków Klubu Seniora ZPA, członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Kółka Różańcowego i Radia Maryja, sportowców z klubu ZPA, opiekunkę Polskiej Szkoły ZPA Agnieszkę Furtak i całe grono pedagogiczne oraz dzieci i ich rodziców.
Proboszcz parafii ojciec Sławomir Romanowsk podziękował zebranym, że pielęgnują polskie tradycje. „Każda niedziela to jest spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym – powiedział. – Chrystus to nie teoria, lecz żywy Ktoś, z kim się spotykamy, kto opiekuje się nami i daje nam wszelkie łaski. Dlatego takich spotkań z żywym Chrystusem Wam życzę. Potem musimy dawać piękne świadectwo, bo taki jest sens spotkania Chrystusa żywego. Pokazujmy swoim życiem, że Jezus jest pośród nas. Święcenie pokarmów jest starym zwyczajem w kościele, przypomina prawdę wyrażoną przez św. Pawła Apostoła słowami: – czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę bożą czyńcie. Spożywanie posiłku też jest czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu. Święcimy także nasze pokarmy” – podkreślił.
Pięknym wydarzeniem tego dnia był występ uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej ZPA, nawiązujący do Wielkanocy. Na scenie pojawili się uczniowie klasy 3 z wychowawczynią Magdaleną Gwiżdż i uczniowie klasy 8 z wychowawczynią Dorotą Sienkiewicz wołając: „Nadeszła pora radosna – już wiosna, już wiosna!“. Deklamowali wiersze i śpiewali piosenki, czym wzruszali rodziców i i innych uczestników spotkania. A potem grupa uczniów wniosła na scenę wielką palmę wielkanocną, a uczniowie klasy 8 przy stole pełnym barwnych koszyczków opowiadali o symbolach wielkanocnych, które są ważną częścią naszych tradycji. Baranek symbolizuje odkupienie grzechów i przezwyciężenie zła. Jajko symbolizuje życie oraz nowy początek. Wraz z mięsem i mlekiem właśnie te produkty były zakazane podczas trwania Wielkiego Postu. Tradycja malowania pisanek wywodzi się z dawnego zwyczaju malowania jaj na czerwono, co było symbolem krwi Chrystusa. Uważa się, że koszyczek wiklinowy wielkanocny może symbolizować wytrwałość. Do koszyczka wielkanocnego wkładamychleb, który jest pokarmem niezbędnym do życia i symbolizuje godność człowieka, dostatek i sytość. Może także symbolizować ofiarę Chrystusa. Z kolei zajączek jest optymistycznym symbolem zwiastującym wiosnę i radość. Natomiast palma wielkanocna upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Dzięki uczniom uczestnicy spotkania z pewnością wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą wielkanocnych tradycji.
Po programie artystycznym na wszystkich czekał obiad. Można było zjeść pyszne pierogi, kurczaka, smażoną kiełbasę z cebulką, zieloną sałatę, różne ciastka, wypić kawę czy herbatę. Posiłek przygotowały panie działające w organizacji. Była to też okazja do podzielenia się wrażeniami.
Organizatorami tego unikalnego wydarzenia byli (przy wielkim wsparciu księdza proboszcza): Zjednoczenie Polaków w Ameryce z siedzibą w Perth Amboy oraz nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej ZPA.