New York
75°
Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
3mph
89%
30.04
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Nowy Jork
Warto przeczytać

Spotkanie w sprawie szkół dwujęzycznych w Nowym Jorku

09.06.2023
Prelegenci spotkania z superintendent dystryktu 24 Teresą Caccavale (szósta z lewej) FOTO: PL

Zaplanowane na 1 czerwca spotkanie z polskimi rodzicami z Maspeth, Ridgewood i Middle Village na temat rozwoju w dystrykcie programów dwujęzycznych (polsko-angielskich) odbyło się w licznym gronie, mimo że tego dnia przypadał Dzień Dziecka, a pogoda zachęcała do piknikowania. To dobry znak, świadczący o wciąż rosnącym zapotrzebowaniu na wysokiej jakości programy dwujęzyczne w nowojorskich szkołach publicznych.

Spotkanie otworzyła superintendent Teresa Caccavale wraz z dyrektorem szkoły 153 na Queensie Davidem Berkowitzem, w której funkcjonuje program dwujęzyczny. Zachęcali do dołączenia do programu w roku szkolnym 2023/24, ponieważ w klasach pierwszej i drugiej są jeszcze wolne miejsca.

Evelyn Penido, dyrektor Queens  North MLS/ELLS,  omówiła regulacje dotyczące kształcenia dwujęzycznego, a Giuvela Browning przedstawiła korzyści wynikające z nauczania w programach dwujęzycznych – porównywalne,  a nawet przewyższające wyniki uczniów z programów „gifted and talented education”. Również nauczycielki klasy K i 1 Nicole Kopczyński i Ewa Szymański przedstawiły szczegółowo program wdrażany w ich placówce oraz w jaki sposób go łączą, aby oba języki wspierały proces edukacji uczniów dwujęzycznych. Sabrina Gonzalez z dystryktu 24, odpowiedzialna za sprawy wspierania rekrutacji nauczycieli, poinformowała natomiast o ich kształceniu do programów dwujęzycznych. Zachęcała do skorzystania z licznych form wsparcia i stypendiów dla osób, które mają już dyplom licencjata i chciałyby pogłębiać wiedzę oraz rozpocząć praktykę w zawodzie nauczycielskim.

Rodzice dopytywali o sprawy związane z otwarciem dodatkowego oddziału Pre-K w szkole 153 z możliwością prowadzenia zajęć w językach polskim i angielskim, o możliwość utworzenia programów w szkołach średnich w formule „world language” na początku, ale i też możliwości edukacji dwujęzycznej od klasy 6. Poruszona została również kwestia nauczania w formule cyfrowej jednocześnie dla wielu studentów z dystryktu.

Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy również innych szkół, w tym Joanna Trani z PS/IS 128Q – szkoły, do której uczęszcza spora liczba polskich dzieci zarówno w klasach podstawowych, jak i średnich – aktywnie uczestnicząc w rozmowach bezpośrednio z zainteresowanymi.

Już dziesiątki rodziców wypełniły formularz znajdujący się na stronie www.multilingualnyc.org zgłaszając zainteresowanie rozwojem języka polskiego w szkołach publicznych. Proces powstawania programów jest procesem wielostopniowym i wymaga podjęcia decyzji na wielu szczeblach, dlatego administracja chce być pewna, że zainteresowanie jest na tyle duże, iż program będzie mógł rozwinąć się do klasy 5 w szkole podstawowej, jak też w klasach 6-8, a może i wyżej. 

Zapraszamy do kontaktu elektronicznego z superintendent Teresą Caccavale: tcaccav@schools.nyc.gov, a także z Fundacją Dobra Polska Szkoła reprezentowaną przez Andrzeja Cierkosza: and_cie@yahoo.com i z dr. Dariuszem Zawiślakiem: dariusz@multilingualnyc.org.

PL

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner