New York
39°
Clear
7:04 am4:28 pm EST
4mph
59%
30.01
WedThuFri
45°F
43°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Stan Borys profesorem Uczelni Łukaszewski

22.10.2023
FOTO: ARCH. UCZELNI - Stan Borys z panią rektor Małgorzatą Schneider oraz pracownikami naukowymi Uczelni Łukaszewski w Warszawie

Iwona Sadowska

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2024 rektor Uczelni Łukaszewski w Warszawie Małgorzata Schneider uhonorowała 7 października tytułem profesora Stana Borysa za całokształt pracy twórczej na rzecz Polski.

Jak napisano na stronie internetowej uczelni: „Stan Borys to postać niezwykle wszechstronna, która w swoim życiu artystycznym zdobyła serca milionów Polaków. Jako muzyk, piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta, przyczynił się do rozwoju kultury i sztuki w Polsce. Jego twórczość jest inspiracją dla wielu pokoleń artystów, a jego głos niezapomniany. Przyznanie honorowego tytułu profesora Stanowi Borysowi to wyraz naszego uznania dla jego wyjątkowych osiągnięć w dziedzinie sztuki i kultury”.

Stan Borys profesjonalną działalność artystyczną rozpoczął w roku 1958, występując w teatrach rzeszowskich. Zaczynał od pracy statysty i rekwizytora, potem grał w przedstawieniach. W 1965 zadebiutował jako poeta, a jego utwory opublikowano w „Nowinach Rzeszowskich”. Otrzymał też nagrodę w Turnieju Jednego Wiersza. W 1965 r. powstał zespół Blackout, którego był współzałożycielem. Od 1968 związał się z formacją Bizony. W roku 1969 rozpoczął karierę solową, wydając swój pierwszy album. W 1973 r. za wykonanie utworu „Jaskółka uwięziona” otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na 11. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W sezonie 1974/1975 występował w Teatrze Syrena w Warszawie. Po odejściu z teatru wyjechał z kraju i mieszkał w USA, a także w Kanadzie. W 2001 przetworzony fragment jego utworu „Chmurami zatańczy sen” został wykorzystany w refrenie piosenki „Głucha noc” rapera Pei. W 2004 był gwiazdą festiwalu muzycznego w Syracuse. W 2006 zaczął występować z zespołem – Imię jego 44 – z Wrocławia. 5 listopada 2006 w Filharmonii w Rzeszowie obchodził 45-lecie pracy artystycznej. We wrześniu 2009 ukazał się zbiór jego wierszy pt. „Co jest urokiem tego życia”. W 2010 r. powstała poetycka opowieść filmowa o niezwykłym życiu artysty. Bohaterem filmu „Wolność jak płomień” Iwony Sadowskiej jest Stan Borys – legendarna gwiazda polskiej piosenki. Mówi on o swojej bardzo interesującej filozofii życia, o wolności w medytacji, o wolności w modlitwie, o wolności w sztuce, w piosence i w poezji. W tym filmie występują również przyjaciele muzycznej gwiazdy: Izabella Olejnik , Katarzyna Grochola, Tomasz Stockinger, Karol Strasburger, Marek Siudym, Emilian Kamiński, Marcin Daniec, Wojciech Fibak i inni. Jest to pełnometrażowy film dokumentalny, który zdobył prestiżowe nagrody na światowych festiwalach. Drugie miejsce zdobył w listopadzie 2010 r. w kategorii pełnometrażowych filmów dokumentalnych na Los Angeles Cinema Film of Hollywood i w lipcu 2011 r. również za drugie miejsce na Festiwalu Fame Walk Festival in Hollywood. Zdjęcia do filmu wykonał Krzysztof Kadłubowski, a także Justyna Zając. Dźwięk zrealizował Kamil Andrzejewski, a montaż Piotr Rejmer. Scenariusz i reżyseria – Iwona Sadowska. W 2014 r. Stan Borys wystąpił z utworem „Jaskółka uwięziona” w koncercie „25 lat! Wolność kocham i rozumiem” podczas 51. KFPP w Opolu.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00