New York
57°
Cloudy
6:56 am4:30 pm EST
6mph
87%
29.41
MonTueWed
52°F
48°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Technologie

Studenci i naukowcy Politechniki Wrocławskiej stworzyli prototyp domu dla uchodźców

27.09.2022

Prototyp domu dla uchodźców, stworzyli studenci i naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Autorem projektu jest japoński architekt Shigeru Ban, który uczestniczył we wtorek w prezentacji prototypu na terenie wrocławskiej „Czasoprzestrzeni”.

Dom, który powstał z myślą o uchodźcach z Ukrainy, zbudowany jest ze styropianu pokrytego włóknem szklanym i żywicą. Konstrukcja jest lekka i niedroga w produkcji, a budowa szybka dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów – podkreślają twórcy prototypu. Budynek ma powierzchnię 35 metrów kwadratowych.

Autorem projekt jest wybitny japoński architekt Shigeru Ban. To twórca wykorzystujący w konstrukcjach papier, karton i tekturę. Budynki budowane według jego projektów dają schronienie osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów czy wojen. W 2014 r. Shigeru Ban został uhonorowany Nagrodą Pritzkera – najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury.

We wtorek japoński architekt wziął udział w prezentacji prototypu stworzonego według jego projektu przez studentów i naukowców z Politechniki Wrocławskiej. „Takie konstrukcje mogą być budowane przez ludzi, którzy nie są wykwalifikowanymi budowlańcami” – powiedział Ban. Wyraził przy tym nadzieję na współpracę przy budowie takich domów m.in. w Ukrainie czy w Polsce.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY