New York
61°
Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
13mph
87%
29.52
SunMonTue
52°F
59°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Polonia

Stypendia dla młodzieży z polskimi korzeniami

25.02.2022

Central Connecticut State University oferuje wsparcie finansowe dla studentów inżynierii mających polskie pochodzenie. Jest to możliwe dzięki darowiźnie przekazanej tej uczelni przez polską emigrantkę Annę Sielawko.

Studenci Central Connecticut State University mającej swoją siedzibę w New Britain mogą ubiegać się o nowe stypendium im. Johna Eismonta i Anny Sielawko. Jest ono przeznaczone dla studentów kształcących się na kierunkach inżynieryjnych. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku o dofinansowanie są – polskie pochodzenie oraz oczywiście odpowiednie wyniki w nauce.

Pierwsze stypendium promujące polskość wśród studentów zostanie wręczone już wiosną tego roku. Będzie ono możliwe do sfinansowania dzięki darowiźnie jaką Central Connecticut State University otrzymał od Anny Sielawko. Niedawno przekazała ona 500 000 dolarów na utworzenie na tej uczelni Inżynierskiego Funduszu Stypendialnego (Engineering Scholarship Fund) im. Johna Eismonta i Anny Sielawko, nazwanego tak na cześć jej zmarłego brata oraz odzwierciedlającego ich wspólną pasję do inżynierii. Wcześniej przez wiele lat polska emigrantka wspierała również program filologii polskiej na tymże uniwersytecie. Szkoli się w nim wiele osób mających polskie pochodzenie bowiem New Britain – miasto, w którym działa uczelnia – ma największą polonijną populację w całym stenie Connecticut. Mieszka tam także najwięcej Amerykanów mających polskie korzenie.

Program związany z polonistyką na Central Connecticut State University powstał w 1974 roku i umożliwia studentom poznawanie polskiej i polsko-amerykańskiej historii oraz kultury. Podczas specjalnego przyjęcia z okazji wręczenia darowizny stanowiącej podwaliny nowego stypendium dla studentów mających polskie pochodzenie, Zulma Toro, rektor tej uczelni wyraziła wdzięczność za przekazaną donację.

„W imieniu całej społeczności uniwersyteckiej chciałbym serdecznie podziękować pani Annie Sielawko” – powiedziała Zulma Toro, czytamy w lokalnej gazecie „New Britain Herald”, która opisywała ten fakt. „Specjaliści od inżynierii są bardzo poszukiwani, a jej hojny wkład finansowy sprawi, że wielu z nich w przyszłości będzie mogło zostać absolwentami Central Connecticut State University” – dodała Zulma Toro.

Anna Sielawko wyemigrowała z Polski wraz z rodziną będąc jeszcze małą dziewczynką. Kształciła się w publicznych szkołach New Britain. Z kolei jej brat John Eismont ukończył studia magisterskie o kierunku inżynieryjnym oraz biznesowym, a następnie pracował w Waszyngtonie, DC, w przemyśle związanym z obronnością.

Anna Sielawko jest wiceprezesem i starszym konsultantem w mającej swoją siedzibę w Hartford firmie Sawka, Wiegert, Sielawko & Associates, zarządzającej majątkiem Merrill Lynch. Przed objęciem obecnego stanowiska Anna Sielawko przez 17 lat pracowała w ABB Combustion Engineering, gdzie zajmowała się zarządzaniem oraz inżynierią. W swojej karierze Anna Sielawko wspierała także kilka organizacji kulturalnych oraz działających na zasadzie non-profit, w tym program Studiów Polskich w Central Connecticut State University. Zasiada również w Radzie Doradczej tego programu, oraz w Radzie Powierniczej Polsko-Amerykańskiej Fundacji w Connecticut, natomiast w 2002 roku została wybrana Imigrantką Roku przez Zgromadzenie Ogólne Connecticut.

Central Connecticut State University jest uczelnią publiczną mającą swoją siedzibę w New Britain. Został założony w 1849 roku jako State Normal School i jest najstarszym uniwersytetem finansowanym ze środków publicznych w Connecticut. W skład Central Connecticut State University wchodzą cztery uczelnie: Ammon College of Liberal Arts and Social Sciences, School of Business, School of Education and Professional Studies oraz School of Engineering, Science, and Technology. Kształci się tam prawie 12 tys. studentów, z których ponad 9,5 tysiąca to studenci studiów licencjackich, a pozostali z nich to doktoranci. Ponad połowa studentów mieszka poza kampusem, a 96 procent to mieszkańcy Connecticut. Szkoła jest częścią systemu Connecticut State Colleges & Universities, który nadzoruje również wschodnie, zachodnie i południowe uczelnie stanowe Connecticut. Razem mają prawie 33 tys. studentów.

Central Connecticut State University jest najstarszą uczelnią finansowaną ze środków publicznych w stanie Connecticut / Foto: WIKIPEDIA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne