Spotkanie odbędzie się 1 CZERWCA W GODZ. 6.30-8.00 W SZKOLE PS 153 NA QUEENSIE. Tematem spotkania będą konsultacje nad powstaniem kolejnych programów dwujęzycznych na Queensie. Rodzice zapoznają się również z przysługującymi im prawami i będą mogli wypowiedzieć się na temat dotychczasowych spostrzeżeń na temat jakości kształcenia w szkole, jak również możliwych programów wspierających działania edukacyjne.
To pierwsze spotkanie na taką skalę skierowaną przez nowojorski Wydział Edukacji do polskich rodzin. W trakcie konsultacji poruszane będą kwestie lokalizacji programów w dystrykcie, w tym otwarcia klasy dwujęzycznej w nowej lokalizacji lub zwiększenia zaangażowania szkoły PS 153 przez utworzenie dodatkowej klasy. Kwestie kontynuacji programu po szkole podstawowej w szkole średniej, w formacie dwujęzycznym lub języka polskiego jako języka obcego w zamian za proponowany język hiszpański czy mandaryński lub równorzędnie. Kwestie możliwości cyfrowego kształcenia języka na odległość za pomocą urządzeń elektronicznych dla osób z innych szkół, dystryktów lub dzielnic, aby mogły w ten sposób mieć kontakt z językiem polskim podczas zajęć szkolnych. Mowa będzie również o wzbogaceniu edukacji poprzez zajęcia pozaszkolne.
Tego dnia celebrujemy również dzień dziecka i z pewnością nie zabraknie dodatkowych atrakcji.
Szkoły z dystryktu planują z tej okazji występy artystyczne, gdzie uczniowie z polskich rodzin wraz z kolegami z klasy będą mogli pokazać swoje umiejętności na scenie audytorium szkoły PS 153.
Warto wspomnieć, że programy dwujęzyczne są programami dostępnymi dla wszystkich uczniów z dystryktu, dlatego uplasowanie ich w szkoła o dużej jakości kształcenia daje niesamowitą możliwość
dołączenia polskich uczniów do tych placówek. Pod uwagę brane są min. szkoły średnie MS 49, MS 128 i MS 119, jako że uczęszcza tam już sporo polskich uczniów. Chcielibyśmy również, aby dzieci, które uczą się w programach G&T mogły również skorzystać z tej opcji bez konieczności rezygnacji z dotychczasowej akomodacji. Do tej pory część rodziców woziła dzieci na Greenpoint do szkoły PS 34, ale wobec oporu zarówno dyrektora, jak i władz dystryktu, jak i zaniechań poprzednich administratorów nie doszło do kontynuacji edukacji języka polskiego w szkole średniej MS 577 czy MS 318, o co zabiegali rodzice. Rozwiązaniem zatem zostają dobre programy w rejonie Mspeth, Ridgewood i Glendale. To dzięki zaangażowaniu zarówno radnego Roberta Holdena, poprzedniej Superintendnet dr Madlene Chan i jej następczyni obecnej Sperintendnet Teresy Caccavale oraz Matthew Crescio, przewodniczącego Community Education Coucnil Dystryktu 24 możemy tworzyć te znakomite programy. Oczywiście zaangażowanie samych rodziców jest również nie bez znaczenia. Jaki i wsparcie merytoryczne i medialne Fundacji Dobra Polska Szkoła, która realizuje filmy przybliżające dwujęzyczność, lobbuje wśród decydentów zarówno w Polsce, jak i USA za programami oraz wspiera polskie klasy przekazując bezpłatnie książki, dzięki którym dzieci podnoszą poziom czytania. Również redakcji „Nowego Dziennika” składam podziękowania za wspieranie komunikacji z rodzicami. Dzięki tym staraniom także coraz więcej polskich nauczycieli posiadających stanowe certyfikaty otrzymuje dogodne warunki pracy w Departamencie Edukacji oraz ma dostęp do dodatkowych szkoleń. Dla uczniów to dostęp do bezpłatnej dogłębnej edukacji języka polskiego częściej niż raz w tygodniu i możliwość otrzymywania instrukcji w języku polskim często do nowych abstrakcyjnych pojęć, których dopiero się uczą. Przez co łatwiej je pojmują i dalej rozwijają, o czym świadczą szkolne testy.
Zainteresowani rodzice mogą nadal zgłaszać dzieci do programów na Queensie przez link zamieszczony na stronie www.multilingualnyc.org lub skanując kod QR.
Wraz z Superintendent Caccavale i dyrektorem Davidem Berkowitzem zapraszam wszystkich na spotkanie 1 czerwca w szkole PS 153 mieszczącej się przy 60-02 60th Ln na Maspeth, które będzie odbywało się zarówno w języku angielskim, jak i polskim od 6.30pm do 8.00pm. Przygotowany będzie również poczęstunek. Zapraszamy do udziału całymi rodzinami!
Dr. Dariusz Zawislak