New York
59°
Cloudy
6:49 am6:43 pm EDT
13mph
81%
30.29
FriSatSun
63°F
68°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Ameryka
Polonia

Telly Awards za filmy Fundacji Dobra Polska Szkoła

18.08.2023
Po dwie brązowe statuetki 44. edycji The Telly Awards w kategorii związanej z edukacją otrzymali twórcy filmów: "Silaczki – Polish Bilingual Pioneers" oraz "Bilingualism A-Z" (od lewej): Sylvester Lukasiewicz (montaż), Tomasz Magierski (operator kamer) i Andrzej Cierkosz (reżyser i producent) / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Andrzej Cierkosz, Tomasz Magierski i Sylvester Lukasiewicz znów zostali wyróżnieni przez amerykańską kapitułę The Telly Awards. Polonijni twórcy filmów edukacyjnych produkowanych przez Dobra Polska Szkola Foundation zdobyli po dwie brązowe statuetki za kolejne dwa dokumenty promujące w amerykańskich szkołach polsko-angielskie programy nauczania. W tym roku nagrodzone zostały filmy: „Silaczki – Polish Bilingual Pioneers” oraz „Bilingualism A-Z”.

Wojtek Maślanka

Tegoroczne Telly Awards są kolejnymi dwiema brązowymi statuetkami, którymi wyróżnione zostały produkcje Fundacji Dobra Polska Szkoła. Trzy lata temu, nagrodę tę przyniósł jej dokument „America’s First Polish-English Dual Language Program”. Z kolei w 2019 roku była to złota statuetka The Communicator Award za film „The Bilingual Revolution po polsku”. Twórcy nagrodzonych dokumentów są bardzo dumni z tych wyróżnień, ale jednocześnie zgodnie podkreślają, że najważniejszy jest fakt, że jest zainteresowanie tymi filmami, oraz że spełniają one swoją misję edukacyjną.

Tegoroczne statuetki Telly Awards, które otrzymali (po dwie za dwa różne filmy) Sylvester Lukasiewicz, Tomasz Magierski i Andrzej Cierkosz / Foto: SYLVESTER LUKASIEWICZ

NAGRODZONE FILMY

„Zarówno 'Silaczki – Polish Bilingual Pioneers’, jak i 'Bilingualism A-Z’ dotyczą tematu związanego z dwujęzycznymi, polsko-angielskimi programami nauczania w Stanach Zjednoczonych – podkreśla pomysłodawca, producent i reżyser tych filmów Andrzej Cierkosz. – Pierwszy z nich opowiada o polskich nauczycielkach z Chicago, które jako pierwsze założyły program dwujęzyczny w amerykańskiej szkole. Było to w 2014 roku i do tej pory jest on sztandarowym polsko-angielskim programem nauczania, dzięki któremu setki polonijnych dzieci uczą się w dwóch językach” – wyjaśnia prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła. Jak zapewnia w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”, film ten jest swoistą instrukcją dla polskich nauczycielek pracujących w amerykańskich szkołach, które chciałyby w innych placówkach oświatowych – także w różnych stanach – wdrożyć taki program.

„Oczywiście nie jest to łatwa i prosta sprawa. Im się to udało i dlatego uznałem, że warto pokazać ich sukces” – mówi z dumą Andrzej Cierkosz.

Drugi film, który dostał nagrodę, czyli 'Bilingualism A-Z’, został zrealizowany przez Fundację Dobra Polska Szkoła na zlecenie nowojorskiego Wydziału Oświaty. Ma on formę edukacyjną skierowaną do rodziców mających dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W związku z tym, że w Nowym Jorku dominują hiszpańsko-angielskie programy nauczania, władze oświatowe postanowiły wyjść z ofertą do innych nacji, żeby bardziej zainteresować ich tą formą dwujęzycznego kształcenia.

„Nasz film skierowany jest do polskich rodziców i ma im uświadomić, jak ważny dla rozwoju intelektualnego ich dzieci jest udział w takich programach. Pokazuje on w pełnym zakresie i szerokim spektrum, czym jest dwujęzyczność, począwszy od badań naukowych aż do lekcji w klasach, w których prowadzone są zajęcia w polsko-angielskim systemie. Oczywiście pojawiają się w nim także wypowiedzi nauczycieli i dyrektorów szkół, w których obowiązują dwujęzyczne programy” – wyjaśnia prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła. Dodaje, że w rzeczywistości są to uniwersalne produkcje skierowane do rodziców na całym świecie, bowiem w innych krajach również praktykowana jest tego typu edukacja. W dodatku wszystkie te filmy mają swoją premierę w TV Polonia, przez co są także oglądane w Polsce i na całym świecie.

„Telewizja Polonia nie tylko je promuje, ale także wspiera ich powstawanie” – podkreśla Andrzej Cierkosz.

Sylvester Lukasiewicz (pierwszy z lewej), Tomasz Magierski (w środku) i Andrzej Cierkosz są bardzo dumni z otrzymanych nagród / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

ZNACZENIE NAGRÓD

Każde wyróżnienie, nagroda czy zdobyty tytuł nie tylko cieszą osoby nimi obdarowane, ale także wpływają na ich dalszą postawę, pracę i chęć jeszcze większego zaangażowania się w realizowane przez nie zadanie czy przedsięwzięcie. Tak też jest w przypadku twórców edukacyjnych filmów dotyczących dwujęzyczności. Zwracają oni jednak uwagę jeszcze na inne kwestie.

„Nagrody te są ważne przede wszystkim dlatego, że pokazują i dowodzą, że nasze filmy są robione na profesjonalnym poziomie, ponieważ przyznają je organizacje filmowe zwracające uwagę nie tylko na tematykę określoną przez poszczególne konkursowe kategorie, ale przede wszystkim na jakość tych produkcji” – zaznacza Andrzej Cierkosz.

Z kolei kamerzysta Tomasz Magierski, odpowiedzialny w tych filmach za ujęcia i jakość obrazu, zwraca uwagę na inną kwestię.

„Nagrody zawsze są miłą niespodzianką, ale myślę, że te związane z programami dwujęzycznymi świadczą także o tym, że coś, co jeszcze kilka lat temu nie było w ogóle znane i brane pod uwagę, nagle stało się tematem bardzo ważnym, oglądanym i niezwykle docenianym. Nagrody te są dowodem na to, że ktoś te filmy ogląda, oraz że spełniają swoją rolę. Poza tym pokazują, że jest zapotrzebowanie na temat dwujęzyczności i nauki języka polskiego, a także na pokazywanie ludzi związanych z tworzeniem i promowaniem takich programów” – stwierdza Tomasz Magierski, znany także wśród Polonii z produkcji filmów i dokumentów historycznych. Dla niego praca kamerzysty przy projektach Fundacji Dobra Polska Szkoła jest w pewnym sensie odskocznią od tego, co robi na co dzień.

Brązowe statuetki Telly Awards, które trafiły do twórców filmu „Silaczki – Polish Bilingual Pioneers” / Foto: SYLVESTER LUKASIEWICZ

„W tych filmach jest inne przesłanie. W produkcjach edukacyjnych staramy się przekazać pewną myśl i opinie. Przez to nie ma w nich zbyt dużo do odkrycia, a raczej jest sporo do powiedzenia i podzielenia się doświadczeniem ludzi tworzących programy dwujęzyczne, po to, żeby inni mogli z niego skorzystać przy otwieraniu kolejnych polsko-angielskich klas” – wyjaśnia Tomasz Magierski. Dodaje, że na pewno wszystkie filmy i dokumenty, w które jest zaangażowany, łączy też kilka innych czynników.

„Podobne w nich jest to, że pewne rzeczy muszą być zarejestrowane w ciekawy sposób, tak żeby atrakcyjnie i ciekawie wyglądały oraz dobrze brzmiały” – zaznacza kamerzysta nagrodzony statuetkami Telly.

Z kolei dla montażysty Sylvestra Lukasiewicza, który związany jest z CUNY TV, praca przy produkcjach Fundacji Dobra Polska Szkoła jest przede wszystkim realizacją jego życiowej pasji.

„Dla mnie, jako etatowego pracownika stacji publicznej, współpraca z Andrzejem Cierkoszem jest potwierdzeniem mojego zacięcia zawodowego związanego z produkcją dobrych i wartościowych rzeczy dotyczących promocji dwujęzyczności” – zaznacza nasz rozmówca. Dodaje, że tego typu tematyka jest mu bardzo bliska, ponieważ sam jest imigrantem, który po przylocie do Stanów Zjednoczonych musiał opanować język angielski.

Informacja o przyznaniu brązowych statuetek Telly Awards twórcom filmu „Silaczki – Polish Bilingual Pioneers” / Foto: ZRZUT Z EKRANU

„Nagrody te otrzymaliśmy w kategorii 'Edukacja i szkolenie’, a więc w dziedzinie, która ma za zadanie nie tylko uczyć, ale przede wszystkim zachęcać dzieci, młodzież i ich rodziców do promowania języka i kultury, a w naszym przypadku także polskości – wyjaśnia Sylvester Lukasiewicz. – Nagrody te oznaczają, że swoją pracę wykonujemy w poprawnej formie i z dobrymi efektami, w dodatku są dla nas mobilizacją do dalszego zaangażowania. Mam nadzieję, że dzięki temu przyczynimy się do tego, że polsko-angielskie programy nauczana będą się dalej rozwijały, w dodatku również poza chicagowskimi i nowojorskimi ośrodkami polonijnymi, a filmy te będą ten proces ułatwiały” – podkreśla montażysta wielokrotnie uhonorowany Telly Awards, a nawet Emmy Awards (m.in. za dokumentalne produkcje dla telewizji publicznej PBS). Sylvester Lukasiewicz dodaje również, że liczy na to, że tradycja kręcenia filmów propagujących dwujęzyczność, a więc coś bardzo ważnego i dobrego dla Polonii, będzie kontynuowana.

Na pewno twórcom tego typu edukacyjnych dokumentów należy życzyć kolejnych nagród i wyróżnień, tym bardziej że ukończyli już kolejną tego typu produkcję. Jest nią film „Szkoła marzeń”, którego bohaterami tym razem są rodzice dzieci korzystających z dwujęzycznej edukacji. Opowiadają w nim o tym, dlaczego postanowili wysłać swoje pociechy do szkół z polsko-angielskimi programami nauczania oraz jakie efekty przynosi ta forma edukacji. Dokument ten niedawno – przy okazji odbywającego się w Warszawie Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą – miał swoją premierę w TV Polonia. Nie był natomiast jeszcze pokazywany w Stanach Zjednoczonych i zgłaszany do filmowych konkursów.

Informacja o przyznaniu brązowych statuetek Telly Awards twórcom filmu „Bilingualism A-Z” / Foto: ZRZUT Z EKRANU

TELLY AWARD

Jest to nagroda istniejąca od 1979 r. i honorująca najlepsze produkcje filmowe i telewizyjne. Laureaci wybierani są z grona ponad 12 tys. zgłoszeń ze wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz 5 kontynentów. Oceny dokonuje The Telly Awards Judging Council, czyli organ branżowy złożony z ponad 200 czołowych ekspertów, przedstawicieli agencji reklamowych, firm produkcyjnych i głównych sieci telewizyjnych. Warto zaznaczyć, że nagrody Telly otrzymują głównie duże amerykańskie sieci telewizyjne, jak np. CBS, PBS, HBO Latin America, Telemundo i Univision, co świadczy o tym, że poziom filmów branych pod uwagę jest bardzo wysoki. Dlatego pojawienie się w tym gronie edukacyjnych produkcji Dobra Polska Szkola Foundation jest nie tylko wielkim wyróżnieniem dla tej organizacji, ale także całej Polonii. Telly Award pod względem prestiżu jest czwartą – po Oscarach, Złotych Globach i Emmy Award – filmowo-telewizyjną nagrodą w USA.

Dla Sylvestra Lukasiewicza (pierwszy z lewej), Tomasza Magierskiego (w środku) i Andrzeja Cierkosza tegoroczne Telly Awards są kolejnymi filmowymi wyróżnieniami za produkcje dotyczące dwujęzyczności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY