New York
57°
Cloudy
6:54 am7:10 pm EDT
8mph
80%
29.8
FriSatSun
54°F
48°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Społeczeństwo
Kultura
Polonia

Świąteczny koncert na Manhattanie

04.02.2022

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz amerykańskie standardy świąteczne zostały zaprezentowane podczas wyjątkowego koncertu, który odbył się w niedzielę, 9 stycznia, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

„Młodzież była bardzo profesjonalnie przygotowana i pięknie zaśpiewała kolędy i pastorałki. Byłem pod wielkim wrażeniem wysokiego poziomu, który zaprezentowali młodzi wykonawcy. Dzięki Bogu udało się zrealizować ten koncert i mimo różnych utrudnień oraz choroby przygotować wszystko z nim związane” – stwierdził w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” o. Karol Jarząbek, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

Olivia Kobrosky zaśpiewała utwór „Ave Maria” i kolędę „Lulajże Jezuniu” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK  

„Bardzo się cieszę, że ten koncert się odbył, a duża frekwencja wśród publiczności i osób, które pozostały w kościele po mszy św. i pozostały do końca występów świadczy o tym, że koncert ten był bardzo potrzebny, oraz że jego poziom był wysoki. Był to bardzo miły akcent na początku nowego roku” – stwierdził kapłan, dodając, że to świąteczne wydarzenie pięknie wpisało się w jubileusz 150-lecia istnienia najstarszej parafii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Koncert prowadziła Teresa Rysztof, pełniąca również funkcję dyrektora artystycznego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dyrektorką artystyczą koncertu była Teresa Rysztof, która od wielu lat organizuje podobne świąteczne występy w Fundacji Kościuszkowskiej. Niestety koncert zaplanowany w jej siedzibie – również na niedzielę, 9 stycznia – ze względu na ograniczenia związane z pandemią został odwołany.

Kasia Hanulewicz wykonała kolędę „Cicha noc” oraz pastorałkę „Uciekali, uciekali” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„W związku z tym postanowiłam zorganizować go w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Moja propozycja została zaakceptowana przez proboszcza tej parafii o. Karola Jarząbka i dzięki temu moja oraz młodzieży praca związana z przygotowaniami do występu nie poszła na marne” – wyjaśniła Teresa Rysztof.

Dyrektorka artystyczna dodała, że na kanale YouTube Fundacji Kościuszkowskiej niebawem pojawi się zarejestrowana wcześniej wirtualna wersja tego koncertu.


Michał Jamrożek zaśpiewał kolędy „O Holy Night” oraz „Zaśnij Dziecino” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jednak dzięki dzisiejszym występom ci młodzi artyści mieli okazję poczuć emocje jakie towarzyszyły wszystkim podczas ich śpiewu, a publiczność mogła podziwiać ich talent i umiejętności wokalne. Dlatego uważam, że ten koncert był potrzebny bo to mobilizuje młodzież do dalszej pracy” – dodała Teresa Rysztof.

Siostry Julia Biały (z prawej) i Nicole Biały zaśpiewały w duecie amerykański standard „Mary Did You Know” i świąteczny utwór „Święty czas” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wszystkie występy zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Największe owacje otrzymał kilkunastoletni Michał Jamrożek, który jest doskonale znany parafianom kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie bowiem często – jako kantor – śpiewa w nim podczas różnych nabożeństw. Tak też było w trakcie mszy św. poprzedzającej świąteczny koncert, podczas której ten młody wokalista zaśpiewał hymny i kilka kolęd. Z kolei w trakcie koncertu wykonał on „O Holy Night” oraz „Zaśnij Dziecino”.

Izabella Świerzawska wykonała pastorałkę „Gdy się rodziłeś Panie” i „Kolędę Maryi” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Swoje umiejętności wokalne, a w niektórych przypadkach także aktorskie, zaprezentowało również siedem wokalistek: Olivia Kobrosky zaśpiewała utwór „Ave Maria” i kolędę „Lulajże Jezuniu”, Kasia Hanulewicz wykonała „Cichą noc” oraz pastorałkę „Uciekali, uciekali”, Julia Biały i Nicole Biały zaśpiewały w duecie amerykański standard „Mary Did You Know” i świąteczny utwór „Święty czas”, Izabella Świerzawska wykonała pastorałkę „Gdy się rodziłeś Panie” i „Kolędę Maryi”, Amelia Jucha zaśpiewała kolędę „Oj maluśki, maluśki” i pastorałkę „Skrzypi wóz” natomiast Nicole Ciuba wykonała kolędę „Nie było miejsca dla ciebie” i amerykański standard „It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas”.


Amelia Jucha zaśpiewała kolędę „Oj maluśki, maluśki” i pastorałkę „Skrzypi wóz” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Nad stroną techniczną i oprawą muzyczną czuwała Justyna Świerzawska. Na zakończenie – dzięki wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie upominki. Wcześniej otrzymali także długą owację zgotowaną przez publiczność.

Wysoki poziom koncertu oraz dobre przyjęcie przez widownię sprawiły, że być może tego typu świąteczne występy wejdą na stałe do kalendarza wydarzeń muzycznych w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Pod koniec stycznia w świątyni tej planowany jest także koncert muzyki poważnej.

Nicole Ciuba wykonała kolędę „Nie było miejsca dla ciebie” i amerykański standard „It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Natomiast do 25 stycznia można tam podziwiać najładniejsze szopki krakowskie biorące udział w konkursie zorganizowanym przez Fundację Nowodworskiego. Wystawa ta towarzyszyła również niedzielnemu koncertowi kolęd.

Koncertowi kolęd towarzyszyła wystawa najładniejszych szopek krakowskich biorących udział w konkursie zorganizowanym przez Fundację Nowodworskiego / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY