New York
48°
Clear
6:56 am4:30 pm EST
6mph
49%
29.92
MonTueWed
52°F
48°F
61°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Ameryka
Polonia
Publicystyka
Kultura
Nowy Jork

Światowy zjazd polskich biznesmenów w Miami

03.03.2022

Po rocznej przerwie, spowodowanej nadzwyczajnymi obostrzeniami dotyczącymi podróży pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, w Miami na Florydzie odbył się ponownie Kongres 60 Milionów. Była to czwarta edycja tego wydarzenia. Nazwa nawiązuje do ogólnej liczby Polaków żyjących na świecie (szacunkowo 40 mln w Polsce i 20 mln poza granicami kraju).

Kongres 60 Milionów jest wydarzeniem, które poprzez wzmacnianie więzi polonijnych ma na celu budowanie międzynarodowych relacji biznesowych pomiędzy Polakami mieszkającymi w kraju oraz działającymi w różnych dziedzinach na wszystkich kontynentach.

Oto krótkie wypowiedzi trzech współzałożycieli Kongresu 60 MLN.

Grzegorz Fryc: „Zaczęło się od stworzenia w Nowym Jorku organizacji „ Pangea”, która miała za zadanie zrzeszać polonijnych ludzi biznesu. Powstała platforma, która na wzór innych grup etnicznych łączyła globalnie polskich profesjonalistów. Od 2018 roku idea ta zaowocowała powstaniem organizacji 60 mln.”

Zbigniew Klonowski: „Jest nas ogółem 60 mln Polaków, rozsianych po całym świecie. Ten fakt inspiruje do wzajemnego wspierania się w działaniach, niezależnie od miejsca zamieszkania. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa. Jeśli istniały dotychczas jakieś stereotypy i mowa o podziałach, to one tutaj nie występują. Wystarczy chęć wspólnego działania.”

Kamil Szymański: „Idea Kongresu 60 Milionów polega na wzajemnej wymianie doświadczeń biznesowych, promocji i wspieraniu się; szukaniu synergii.”

Podczas Kongresu ogłoszono też oficjalnie powstanie telewizji polskiej, emitowanej na terenie Ameryki w języku angielskim: TVP WORLD.

W programie Kongresu znalazły się panele dyskusyjne dotyczące różnorodnych dziedzin biznesu a także wydarzenia towarzyszące. Wieczorem, 10 lutego odbyło się przyjęcie w klinice zamieszkałego obecnie w Miami Beach dr Krzysztofa Gojdzia. Następnego dnia, 11 lutego miał miejsce turniej golfowy „ 60 Million Golf Cup” a także wieczorny rejs networkingowy dwoma wynajętymi statkami. W sobotę, 12 lutego cały dzień odbywały się bardzo ciekawe panele dyskusyjne. Wydarzenie miało miejsce w nowoczesnym hotelu „Aka” w Downtown Miami.

Jeden z paneli biznesowych Kongresu, dotyczący kryptowalut

Przybyli zaproszeni z Polski goście: Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku: Adrian Kubicki, Ambasador RP przy ONZ: Krzysztof Maria Szczerski, Pani Wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina oraz wiceprzewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Robert Dowhan.


Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podczas otwarcia obrad

Oprócz oficjalnych wystąpień podczas obrad Kongresu, delegacja polskich polityków miała bardzo wypełniony program działań. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją senacką spotkał się w Miami z Przewodniczącym Rady Komisarzy Hrabstwa Miami-Dade  Jose „Pepe” Diazem oraz przedstawicielami władz lokalnych. Rozmowy dotyczyły współpracy  gospodarczej między Polską i Stanami Zjednoczonymi – ze szczególnym uwzględnieniem Florydy.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją spotkał się także z Daniellą Levine Cava, Panią Burmistrz Hrabstwa Miami-Dade. „Widzimy w Miami potencjał do zacieśnienia więzów gospodarczych, kulturalnych i wszelkich innych między Polską a Florydą” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki.

Delegacja spotkała się z przedsiębiorcami, skupionymi w Greater Miami Chamber of Commerce oraz World Trade Center Miami. Poza tym Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją spotkał się w Miami z przedstawicielami Florida International University. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy naukowej między Polską i USA. Przedstawiciele uniwersytetu mówili między innymi o planach utworzenia instytutu studiów nad Polską w ramach szkoły stosunków międzynarodowych.

„Naszym celem jest zacieśnienie relacji z tym regionem Stanów Zjednoczonych, także z tym uniwersytetem, na poziomie naukowym i gospodarczym. Polonia na Florydzie rozrasta się, chcemy o nią dbać, wspierać ją – i to jest także cel naszej wizyty” – podkreślił  prof. Tomasz Grodzki.

W niedzielę, 13 lutego 2022, Marszałek Senatu RP wraz z delegacją odwiedził Parafię Polskiej Misji Katolickiej im. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach. Spotkał się tam z uczniami i nauczycielami niedzielnej Szkoły Języka Polskiego. Był to dla tej parafii dzień szczególny, obchodzono bowiem 25-lecie jej istnienia.

Marszałek Senatu wraz z delegacją senacką oraz przybyłym z Polski sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Adamem Kwiatkowskim uczestniczyli wspólnie w uroczystej mszy św. pod przewodnictwem arcybiskupa Miami, Thomasa Wenckiego. Był to również dzień wprowadzenia do kościoła relikwii św. Jana Pawła II.

Należy tylko wyrazić zadowolenie, że przedstawiciele obu opcji politycznych z Polski potrafili w imię dobra podniesienia rangi i wizerunku od dawna zaniedbywanej, a tak licznej Polonii na Florydzie wspólnie uczestniczyć w tych ważnych wydarzeniach. To dzięki organizacji Kongres 60 Milionów taka nawiązanie takiej więzi stało się możliwe.

Na zakończenie Kongresu uczestnicy tego wydarzenia mogli tańczyć na Balu Polonez, zorganizowanym przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami. Była to 50, jubileuszowa edycja tego balu. W pierwszej parze tańczył wyraz z założycielką instytutu, zasłużoną Lady Blanką Rosenstiel, przybyły z Polski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski.

Lady Blanka Rosenstiel, założycielka Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami, tańczy z sekretarzem stanu w KPRP, ministrem Adamem Kwiatkowskim. Obok konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki wraz z partnerką

Należy przypomnieć, że Polonia na Florydzie liczy, według danych szacunkowych, ponad 500 tysięcy, ale liczba ta  szybko wzrasta. Może kiedyś doczekamy się na Florydzie tak bardzo potrzebnej placówki konsularnej, która będzie służyła także Polakom zamieszkałym w sąsiednich stanach?

Następna edycja Kongresu 60 Milionów odbędzie się w Chicago, w maju 2022. Zainteresowanych zapraszają do udziału organizatorzy. Więcej informacji na stronie: https://60mln.pl

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY