New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
1mph
84%
29.81
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Turystyka

Święta Wielkanocne poza domem spędzi o połowę więcej Polaków niż w zeszłym roku

10.04.2023

Poza domem tegoroczną Wielkanoc spędzi o 51 proc. więcej Polaków niż w ubiegłym roku – wynika z danych portalu Nocowanie.pl. Jak podał, przyczyną wzrostu był kończący się bon turystyczny, którym do końca marca można było płacić za usługi hotelarskie.

„Nie mówimy tu o nowym trendzie związanym z wyjazdami w okresie świąt. Przyczyn tego wzrostu upatrujemy w rekordowej końcówce bonu turystycznego” – przekazał PAP wiceprezes spółki Nocowanie.pl Tomasz Zaniewski. Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Do końca marca br. można nim było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Płatność bonem turystycznym musiała nastąpić do 31 marca tego roku, natomiast sam wyjazd może się odbyć po tej dacie. W całym kraju bon uwzględniało około 28 tys. podmiotów.

„Ostatnie dni jego obowiązywania zmobilizowały Polaków do rezerwacji. Sądząc po liczbach bezwzględnych i ogólnej liczbie przesłanych zapytań do właścicieli obiektów – święta nadal najchętniej spędzamy w domu z rodziną” – dodał Zaniewski. Jak wynika z danych portalu Nocowanie.pl, średnia cena noclegu dla jednej osoby w okresie Wielkanocy wzrosła o około 3 proc. Pomimo tego „Polacy zostawiają w obiektach hotelowych mniej pieniędzy” – przekazał portal. W zeszłym roku średnia wartość rezerwacji wynosiła 1143 złote, w tym roku jest to 931 złotych. „Zostawiamy mniej pieniędzy, bo wyjeżdżamy na krócej. Średni czas rezerwacji na wyjazdy wielkanocne w 2022 roku wynosił 2,59 dni, w tym roku skrócił się do 2,23 dnia” – wylicza Zaniewski.

W serwisie Nocowanie.pl aż 56,80 proc. wszystkich wielkanocnych zapytań dotyczyło miejscowości znajdujących się w górach. Średnia cena w tych rejonach to około 117 zł za osobę. Największą popularnością mają: Karpacz, Zakopane i Szklarska Poręba. Wśród miejscowości nadmorskich najchętniej wybierany jest Kołobrzeg, gdzie średnia cena za noc wynosi około 119 zł. „Trzydniowy pobyt w czasie Świąt Wielkanocnych zarezerwowano u mnie już na początku stycznia, ale do dziś zainteresowanie jest bardzo duże, dziennie mam po kilkanaście telefonów” – powiedziała PAP właścicielka apartamentu w Międzyzdrojach Małgorzata Różalska. „U mnie koszt za trzy doby wynosi tysiąc zł. Jednopokojowy apartament jest częścią większego kompleksu, w którym znajduje się również basen i atrakcje dla dzieci” – dodała. Najczęściej wybierane są kwatery prywatne i pokoje (blisko 30 proc. wszystkich zapytań), drugim popularnym wyborem są apartamenty (nieco ponad 20 proc). Najrzadziej wybierane są hotele – około 3,30 proc. wszystkich zapytań.(PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner