New York
50°
Clear
6:55 am7:09 pm EDT
6mph
31%
30.41
ThuFriSat
64°F
54°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Świętowanie urodzin Kopernika

04.03.2023
Pamiątkowe zdjęcie uczestników urodzin Mikołaja Kopernika ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie odbyły się 18 lutego uroczyste urodziny Mikołaja Kopernika. Wszyscy uczniowie z nauczycielami i wielu rodziców uczestniczyło w tym radosnym spotkaniu.

Elżbieta Popławska

Gości powitała dyrektorka szkoły Danuta Bronchard. Pomysłowa dekoracja sali, okolicznościowy program na cześć Mikołaja Kopernika zaprezentowany przez uczniów, tablice z informacjami o wyjątkowych osiągnięciach Kopernika, jego zdjęcia, bukiety kwiatów – wszystko to stworzyło urodzinowy klimat. Młodzież przedstawiła życiorys Mikołaja Kopernika i wiersze, m.in. „Pomnik Kopernika” Wandy Chotomskiej. Urodzinowa atmosfera przeniosła wszystkich w czasy naszego jubilata. Aż trudno dzisiaj uwierzyć jak wybitnym (i to nie tylko na tamte czasy) astronomem był i jest Mikołaj Kopernik, twórca teorii heliocentrycznej budowy świata. Kopernik oparł się na trzech założeniach: planety krążą wokół Słońca po orbitach kołowych, Ziemia jest jedną z planet i Ziemia obraca się wokół własnej osi w cyklu dobowym.

Ksiądz Grzegorz Markulak i dyrektorka Danuta Bronchard z uczennicami FOTO: ARCHIWUM SZKOŁY

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu i studiował w Akademii Krakowskiej, a także w Bolonii, Padwie oraz Ferrarze – gdzie otrzymał doktorat z prawa kanonicznego. W 1510 roku przeniósł się do Fromborka, gdzie prowadził obserwacje astronomiczne. To tam powstało największe jego dzieło „O obrotach ciał niebieskich”

Dyr. Danuta Bronchard przypomniała również o szerokich zainteresowaniach Mikołaja Kopernika, m.in. medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć.

Kroją tort urodzinowy (od lewej): dyr. szkoły Danuta Bronchard, John Czapliński – członek Rady Dyrektorów szkoły
im. Konopnickiej, Grażyna Michalska – prezes Towarzystwa Oświatowego 

„Celem naszego licznego udziału w tej uroczystości jest nie tylko umocnienie pamięci o wielkim uczonym Polaku, ale i wzmacnianie poczucia dumy bycia Polakami – powiedziała Danuta Bronchard. – Obchodzone dzisiaj urodziny zapoczątkowały Rok Kopernikański, który potrwa do końca roku. Będziemy w tym czasie organizowali konkursy, quizy z wiedzy o Koperniku i innych uczonych polskiego pochodzenia. Będziemy włączali się do programu całego projektu proponowanego przez organizacje w Polsce. Rok Kopernikański mobilizuje uczniów do poszukiwania rodaków, współczesnych naukowców, badaczy, odkrywców na świecie, a przede wszystkim w USA. Jeden z tematów konkursu ‘Być Polakiem’ nawiązuje do Roku Kopernikańskiego, a jego tytuł to ‘Współcześni polscy odkrywcy i wynalazcy, żyjący i pracujący poza granicami Polski’. Zachęcam do udziału w konkursie wszystkich uczniów – podkreśliła pani dyrektor – są różne przedziały wiekowe, a nauczyciele podadzą wszelkie wskazówki do wzięcia w nim udziału”.

Beata Przybyszewski – przedstawicielka PSFCU – odbiera wyróżnienie z rąk Danuty Bronchard 

W dalszej kolejności p. Bronchard wręczyła podziękowania polonijnym osobowościom, które wspierają Polską Szkołę im. Marii Konopnickiej. List z podziękowaniem wraz z medalem Mikołaja Kopernika wydanym we Fromborku otrzymało kilku przedstawicieli Polonii: proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, ks. Grzegorz Markulak za udostępnianie pomieszczeń lekcyjnych w budynkach należących do parafii; dyrektor Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski – ambasador projektu Wspólnoty Polskiej ” Z Kopernikiem przez świat” – wraz z podziękowaniem za finansowe wspieranie  polonijnego szkolnictwa oraz wydany kalendarz na rok 2023 z Mikołajem Kopernikiem. W imieniu nieobecnego (z powodu pełnienia innych obowiązków służbowych) dyr. Chmielewskiego wyróżnienie odebrała Beata Przybyszewska, odczytując list, w którym przekazał on podziękowanie i podkreślił m.in. radość z tego, że „Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa może być częścią takich wydarzeń i aktywnie wspierać inicjatywy społeczne i kulturalne wśród Polonii amerykańskiej”. Podziękowanie i medale wręczono również rodzicom: Annie i Ryszardowi Natalli oraz Johnowi Czaplinskiemu z Rady Dyrektorów Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej. Serdeczne słowa podziękowania oraz kwiaty otrzymały prezes Towarzystwa Oświatowego Grażyna Michalska oraz nauczycielki. Duży tort urodzinowy przygotowany przez Cafe Riviera i polskie słodycze były dopełnieniem uroczystości upamiętniającej wielkiego polskiego uczonego. Na zakończenie każde dziecko otrzymało słodki prezencik z elementami astronomii (statki kosmiczne, naklejki planet, układ słoneczny itp.).

Przy urodzinowym torcie stoi wyróżniony Medalem Mikołaja Kopernika ksiądz Grzegorz Markulak i dyrektorka szkoły
im. Konopnickiej Danuta Bronchard

Zapewne takie świętowanie podobało się wszystkim uczniom i dobrze zapamiętają ten dzień. Zachęceni i zainspirowani uczniowie starszych klas będą we własnym zakresie poszukiwać informacji dla poszerzenia wiedzy o naukowych odkryciach Polaków.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY