New York
52°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
3mph
91%
29.77
ThuFriSat
43°F
48°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Kultura

Święty Mikołaj wręczył prezenty i przywrócił uśmiech dzieciom

26.12.2022
Święty Mikołaj wraz z elfami, które mu pomagały przywieść i rozdać prawie 250 prezentów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Niesamowicie wielkim zainteresowaniem cieszyły się mikołajki zorganizowane przez Children’s Smile Foundation w Audytorium Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Święty Mikołaj rozdał prawie 250 paczek przybyłym maluchom oraz młodym wolontariuszom pomagającym przy organizacji tego dorocznego wydarzenia, które po pandemicznej przerwie powróciło do kalendarza imprez organizowanych prze polonijną fundację pomagającą chorym i potrzebującym dzieciom. Prócz Świętego Mikołaja i elfów pojawili się kolędnicy z gwiazdą, a także magik. Poza tym na najmłodszych czekało wiele atrakcji, zabaw i konkursów.

„Cieszymy się bardzo, że możemy się dzisiaj wszyscy spotkać i wspólnie bawić, w dodatku bez maseczek ale za to z uśmiechami na twarzy – powiedział podczas oficjalnego rozpoczęcia imprezy mikołajkowej Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation. – Ostatnie spotkanie ze Świętym Mikołajem organizowane przez naszą fundację miało miejsce w 2019 roku. Tak więc witam po trzech latach, w tym dwóch pandemicznych, na naszej dorocznej imprezie i mam nadzieję, że podobnie jak to było w przeszłości, będziemy się już spotykać ze Świętym Mikołajem systematycznie co roku – podkreślił prowadzący imprezę. Dodał, że niesamowicie cieszy go ogromna frekwencja, a zwłaszcza duża ilość dzieci, bo to świadczy o tym, że zarówno Święty Mikołaj jak i spotkane z nim, mimo trzyletniej przerwy, nadal cieszą się ogromną popularnością.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem oficjalnie rozpoczął Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Radości nie krył także ks. Grzegorz Markulak, który jako proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i zarazem kapelan Children’s Smile Foundation pełnił rolę gospodarza miejsca. Podczas oficjalnego rozpoczęcia uroczystości odmówił kapłan krótką modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa jej uczestnikom.

A w imprezie zorganizowanej w sobotę, 3 grudnia, w Audytorium Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie wzięło udział około 450 osób z czego ponad połowę stanowiły dzieci i młodzi wolontariusze, którzy pomagali zarówno Świętemu Mikołajowi jak i organizatorom w przygotowaniu oraz przebiegu tego wydarzenia. Niewątpliwie było to największe spotkanie ze Świętym Mikołajem nie tylko na Greenpoincie, ale także w ponad 23-letniej działalności Children’s Smile Foundation.

Dzieci z przyjemnością korzystały z różnych plastycznych zajęć / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Podczas imprezy na najmłodszych czekało wiele atrakcji począwszy od różnych zabaw i bardzo popularnego malowania twarzy, poprzez zajęcia typu arts & crafts i konkursy plastyczne dotyczące Świętego Mikołaja oraz nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, a na eksperymentach chemicznych, podczas których powstawał śnieg kończąc. Była wata cukrowa i hot-dogi, robiono dziecięce tatuaże i bajkowe figurki z balonów, ale także zapewniono ciepły posiłek zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Niesamowicie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz magika, który nie tylko prezentował różne sztuczki, ale również przywiózł ze sobą ptaki i węże, które wzbudziły niesamowicie duże zainteresowanie dzieci. Niektóre z nich nawet chętnie zakładały je na swoje szyje i pozowały z nimi do zdjęć.

Pokaz magika cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Jednak najwięcej radości przyniósł najmłodszym Święty Mikołaj, któremu towarzyszyło kilkanaście elfów ponieważ sam nie był w stanie udźwignąć prawie 250 prezentów jakie przygotował dla dzieci bawiących się w Audytorium Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. Wręczał je bardzo długo i chętnie pozował do zdjęć. Również włączył się do zabawy z dziećmi tworząc długi pociąg poruszający się w rytm przeboju Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”. Dołączył też do kolędników, którzy w piękną dużą gwiazdą przyjechali z Ridgewood by zaśpiewać kilka kolęd i pastorałek, pokazując tym samym piękną staropolską tradycję.

„Dzieci najczęściej prosiły o namalowanie reniferka na ich buźkach” – powiedziała wolontariuszka, pani Ewa Węglarz / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Bardzo oblegana była tzw. świąteczna ścianka do zdjęć przygotowana przez firmę Party Decor. Rodzice chętnie robili na jej tle zdjęcia swoim pociechom, które teraz mogą wykorzystać jako świąteczne kartki. Pod koniec imprezy przeprowadzono loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami. Poza tym cały czas do tańca i zabawy przygrywał Dariusz Gradzki wraz z Ewą Gindorowicz, czyli zespół The Masters.

W konkursie plastycznym przeprowadzonym przez panią Krystynę Pitułę oraz Martę Śmigielską najciekawsze i najładniejsze prace zostały nagrodzone upominkami. Otrzymali je: Zosia Jachimczyk i Julia Brzozowska (grupa do lat 4), Milenka Marzyńska, Amelia Rutkowskia i Emilia Książek (grupa 5- i 6-latków), Gabriela Sypytowska, Nicole Kaszuba, Hania Duda oraz Vivienne Janus (grupa 7- i 8-latków), a także: Madzia Marzyńska, Maya Szczukiewicz i Tomasz Malinowski (grupa 9- i 10-latków).

Święty Mikołaj chętnie pozował do zdjęć / Foto: ARCHIWUM MARTY WÓJTOWICZ

Spotkanie ze Świętym Mikołajem trwało cztery godziny i wszyscy opuszczający salę, a zwłaszcza dzieci, byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.

„Dobrze, że pandemia się już skończyła i mogliśmy się w końcu spotykać. Już nie pamiętam kiedy ostatnio tak świetnie się bawiliśmy. Nasze dzieci również miały okazję żeby się wyszaleć ze swoimi przyjaciółmi” – powiedziała pani Anna. Wśród uczestników można było także zauważyć przedstawicieli innych grup etnicznych.

Nie tylko dzieci świetnie się bawiły, również rodzicom dopisywały wyśmienite humory / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

„To był fantastyczny czas spędzony wraz z Polonią. Wybierając się na tę imprezę nie spodziewałam się, że będzie tu tyle atrakcji dla dzieci i tyle dobrego jedzenia. Chciałam zrobić niespodziankę swojej przyjaciółce samotnie wychowującej troje dzieci i zabrałam ich na to spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wszyscy świetnie się tutaj czuliśmy wśród Polaków, a dzieci są bardzo szczęśliwe i zadowolone z zabawy i prezentów. Na pewno pojawimy się na kolejnej imprezie Children’s Smile Foundation, bo bardzo nam się spodobało to co dzisiaj nas tutaj spotkało” – zapewniła pochodząca z Brazylii Neomara Gonzalez, która wraz z koleżanką i jej dziećmi przyjechała na Greenpoint aż z Brighton Beach.

Dzieci podczas imprezy mikołajkowej świetnie się bawiły / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Spotkanie ze Świętym Mikołajem, podczas którego dzieci otrzymały bezpłatne prezenty było możliwe do zrealizowania dzięki sponsorom, którym Children’s Smile Foundation jest niezmiernie wdzięczna za wsparcie. Wśród nich są: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Lowell International Foods, Eagle New York, Syrena Bakery, Little Einstein Daycare, Karol Liszewski oraz Filip Trzeciak. Również prezenty na loterię fantową zostały ufundowane przez donatorów wśród których są: Opulence Glamour Skin Clinic, Pewex Pharmacy, Overture Spa, Hetman Deli, a także członkowie Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation: Joanna Gwóźdź, Beata Jakubowska i Krzysztof Rostek.

Podczas mikołajkowej imprezy pojawili się kolędnicy z Ridgewood i zaśpiewali kilka kolęd oraz pastorałek / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Sukces tej imprezy nie byłby możliwy bez ogromnego wsparcia wolontariuszy, którzy przygotowali wiele różnych atrakcji dla dzieci. Wśród nich byli m.in.: Ewa Węglarz, Dagmara Węglarz, Małgorzata Szablińska, Marta Wójtowicz, Emilia Wójtowicz, Anna Koziołek, Magda Skrzypek, Edyta Greer, Krystyna Pituła, Marta Śmigielska, Elżbieta Hetnar i Adam Jakubowski. Poza tym bardzo dużo pracy w przygotowanie i przebieg tego wydarzenia włożyli wolontariusze z greenpoinckich szkół, członkowie Komitetu Parafialnego działającego przy kościele św. Stanisława Kostki oraz zespołu Krakowianki i Górale, a także rodzice i nauczyciele z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z Greenpointu z dyrektorką Danutą Bronchard na czele, no i oczywiście członkowie Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation: Joanna Gwóźdź, Beata Jakubowska, Aldona Trzeciak, Karol Liszewski i Krzysztof Rostek.

Wolontariuszki nie mogły nadążyć z robieniem waty cukrowej / Foto: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Słowa wdzięczności należą się także ks. Grzegorzowi Markulakowi, proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki i zarazem kapelanowi fundacji, za bezpłatne udostępnienie szkolnego audytorium na zorganizowanie mikołajkowego spotkania.

Impreza ta jest przykładem kooperacji wielu różnych osób, firm i organizacji i pokazuje, że wspólną pracą i wzajemną pomocą można zrobić wiele dobrego, a przede wszystkim przynieść radość i uśmiech na twarzach dzieci.

Autor tekstu: Wojtek Maślanka

Święty Mikołaj wraz z elfami mieli bardzo dużo pracy podczas rozdawania prezentów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY