New York
52°
Sunny
6:04 am7:44 pm EDT
10mph
45%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura
Polonia

„Szalone nożyczki” – tę komedię trzeba zobaczyć!

13.03.2024
Spektakl „Szalone nożyczki" porywa widzów i sprawia, że przyjmują konwencję i angażują się w akcję, starając się pomóc w śledztwie

Paul Pörtner

Autor sztuki główną rolę powierzył publiczności. Od niej zależy rozwój wydarzeń, a w konsekwencji również zakończenie przedstawienia.

Zapraszamy na interaktywną komedię fryzjerską, której humor ostry jest jak brzytwa!

Ta niekonwencjonalna komedia Paula Pörtnera od ponad 20 lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością i uznaniem widowni. Jej akcja rozgrywa się w salonie fryzjerskim mistrza grzebienia i nożyczek Tonia Wziętego, który wynajmuje zakład od mistrzyni fortepianu Izabeli Richter. Pewnego dnia kobieta zostaje zamordowana w swoim mieszkaniu, znajdującym się tuż nad salonem. Nieoczekiwany zwrot akcji ujawnia wiele tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy, angażując do tego widzów. Autor sztuki bowiem główną rolę powierzył publiczności. Od jej błyskotliwości zależy rozwój wydarzeń, a w konsekwencji również – a może i przede wszystkim – zakończenie przedstawienia.

Zrealizowany z dbałością o najmniejszy detal, naszpikowany humorem i mnóstwem odniesień do otaczającej nas rzeczywistości spektakl „Szalone nożyczki” porywa widzów i sprawia, że przyjmują konwencję i angażują się w akcję, starając się pomóc w śledztwie. Dystans między sceną a widownią znika, a wyraziście zarysowane postacie wchodzą w odważną polemikę z publicznością, improwizując i nakręcając spiralę śmiechu.

„Wszystkim się wydaje, że jeśli spektakl jest improwizowany, to aktorzy mogą bawić się na scenie. Tymczasem my, jako aktorzy grający w komedii, musimy stale zachować powagę i konsekwentnie trzymać się scenariusza. Jeśli tego nie ma, leżymy – zdradza Grzegorz Wons, grający postać inspektora policji Dominika Kowalskiego. – Publiczność myśli, że bawimy się razem z nimi, a my jesteśmy śmiertelnie poważni. Na tym właśnie, moim zdaniem, polega fenomen ‘Szalonych nożyczek’ i każdej dobrej komedii”.

„Szalone nożyczki” to aktorski popis m.in. Ewy Wencel, która obecnie jest także dyrektorką Teatru Kwadrat

W repertuarze Teatru Kwadrat „Szalone nożyczki” obecne są nieprzerwanie od blisko 25 lat. Uroczysta premiera miała miejsce 13 listopada 1999 roku. Do dziś przedstawienie bawi kolejne pokolenia publiczności i od lat pozostaje niezmiennie najpopularniejszym tytułem w repertuarze Kwadratu. Tekst przełożyła Elżbieta Woźniak. Komedię wyreżyserował Marcin Sławiński. Autorem scenografii jest Józef Napiórkowski. Na scenie występują: Lucyna Malec (Barbara Markowska), Ewa Wencel (Helena Dąbek), Jacek Łuczak (Tonio Wzięty), Grzegorz Wons (inspektor Kowalski), Andrzej Andrzejewski (Edward Wurzel) oraz Marcin Piętowski (Michał Tomasiak).

„Przez 20 lat ta sztuka żyje w nas, bo zawsze jest tyle możliwości wynikających z interakcji z widzami na scenie, że nie ma dwóch takich samych spektakli – mówi Jacek Łuczak, wcielający się w postać Tonia Wziętego. – Jest niby ta sama, a jednak inna. Zmieniamy się i dojrzewamy razem z nią” – dodaje.

Nieoczekiwany zwrot akcji w sztuce ujawnia wiele tajemnic, których rozwiązaniem zajmuje się profesjonalny śledczy, angażując do tego widzów

Światowa premiera „Szalonych nożyczek” odbyła się w 1963 roku w teatrze w Ulm. Od tamtej pory spektakl został przetłumaczony na 23 języki i był realizowany na scenach na całym świecie, m.in. w Bostonie, Barcelonie, Buenos Aires, Tel Awiwie, Melbourne czy Seulu, zyskując status międzynarodowego hitu. Spektakl obejrzało już ponad 12,5 mln widzów. Niebywały sukces odniósł m.in. w Stanach Zjednoczonych, trafiając do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej grane przedstawienie w tym kraju.

CIEKAWOSTKI

· Na 1000 spektakli publiczność 675 razy zdecydowała, że morderstwo popełniła Barbara Markowska, 304 razy wskazano na Edwarda Wurzla, a tylko 21 razy za winnego uznano Tonia Wziętego.

· Zagranie 1000 spektakli bez przerwy zajęłoby aktorom łącznie ponad 104 doby.

· Najwierniejszy widz obejrzał spektakl 55 razy.

· Dwukrotnie podczas spektaklu na scenie miały miejsce zaręczyny widzów.

· Przez kilka miesięcy rolę Tonia Wziętego grał w ramach zastępstwa Marek Siudym.

· W 2007 roku dekoracja spektaklu częściowo spłonęła i została odmalowana, a w 2012 roku została całkowicie zmieniona.

· Podczas jednego ze spektakli granych gościnnie w Nowym Jorku na plan nie dojechała pianka do golenia – kluczowy rekwizyt pierwszych scen spektaklu. Zamiast niej użyto pianki do włosów.

· Na 1000 spektakli tylko raz publiczność nie chciała współpracować z bohaterami i zadawać pytań podczas spektaklu, a miało to miejsce na jednym z festiwali teatralnych.

OPINIE:

„Szalone nożyczki” to aktorski popis m.in. Ewy Wencel, Lucyny Malec i Grzegorza Wonsa. Aktorzy muszą odpowiadać na zaczepki widzów, często improwizować i wymyślać na poczekaniu teksty, które wywołają salwy śmiechu na widowni.

*

“Największą gwiazdą tego spektaklu jest Jacek Łuczak w roli właściciela zakładu fryzjerskiego. Ubrany w pozłacany fartuch, z brokatem na włosach gra „miękkimi ruchami” zmanierowanego geja, którego „wszędzie pełno”. Dogryza śledczemu, podrywa policjanta i komentuje obserwacje publiczności, wywołując swoimi dowcipami uśmiech na twarzy widzów. W tych dowcipach nie brakuje aluzji do dzisiejszej sytuacji politycznej i rzecz jasna stosunków damsko – męskich, i … męsko – męskich.

*

„Piękny teatr, cudowni aktorzy, a sztuki THE BEST!!! Szalone nożyczki MEGAAA!!!!”.

*

„Byłem, obowiązkowo trzeba odwiedzić ten zakład! Oczywiście polecam!”.

O TEATRZE KWADRAT Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego to jeden z najważniejszych teatrów komediowych w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński.

Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma) czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2″, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. W latach 2010-2023 funkcję dyrektora teatru pełnił Andrzej Nejman, a obecnie Ewa Wencel.

OPR. TK

ZDJĘCIA: MAT. TEATRU KWADRAT

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner