New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
5mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Szarfowanie w Glen Cove

01.09.2022
Prezes PDN w Glen Cove Elżbieta Majewski (piąta od lewej) z miss Julitą Wiechowski i marszałkami – Jerzym Pankiem i Marcinem Lucem – oraz strażakami z Glen Cove; czwarta z prawej: Pamela D. Panzenbeck, burmistrz Glen Cove ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM PDN

Uroczystości w pięknie odnowionym Polskim Domu Narodowym (PDN) w Glen Cove na Long Island mają swój wyjątkowy charakter. Potwierdzają się wszelkie prawdy, że najlepsza zabawa jest we własnym domu wśród przyjaciół i rodziny. Tak było i tym razem, gdy dokonano szarfowania marszałka i miss na tegoroczną Paradę Pułaskiego.

Elżbieta Popławska

Tradycyjnie gości powitała Elżbieta Majewski, wieloletnia prezes PDN w Glen Cove, a uroczystość poprowadzili Karolina Płaczek – Miss Polonia USA 2017 – i Edward Podsiadło – członek PDN.

W tym roku marszałkiem Polonii z Glen Cove na Paradę Pułaskiego został Jerzy Panek, który w PDN pełnił funkcję prezesa, 1. wiceprezesa, a obecnie jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Do USA przyjechał w 1991 roku i zamieszkał w Glen Cove na Long Island. W Polsce ukończył Akademię Górniczo- Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Tytuł Miss Polonii Glen Cove 2022 otrzymała 21-letnia Julita Wiechowski. Jest ona znana ze swojej pracy społecznej na rzecz środowiska polonijnego na całym Long Island, podobnie jak jej rodzice. Julita urodziła się w Mrągowie i jako 3-letnie dziecko przybyła z rodzicami do USA. Zamieszkali w Lindenhurst na LI. Chociaż w Polsce przeżyła zaledwie kilka lat, to z dumą podkreśla swoje polskie pochodzenie i doskonale mówi po polsku. W 2018 r. ukończyła polskie liceum w Copiague i zdała polską maturę. Współpracuje z wieloma polonijnymi organizacjami, polskimi szkołami, a w latach 2018-2019 została Ambasadorem Dwujęzyczności. W wolnych chwilach lubi śpiewać i należy do polskiego zespołu Nos Te Domine w Glen Head, LI. Jest studentką Baruch College na Manhattanie, gdzie studiuje finanse i psychologię.

Marszałek Parady Pułaskiego Glen Cove 2022 Jerzy Panek oraz tegoroczna Miss Polonii Glen Cove Julita Wiechowski    

W uroczystości w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove wzięli udział Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc z małżonką Magdaleną, a także Pamela D. Panzenbeck – burmistrz Glen Cove, oraz przedstawiciele Straży Pożarnej z tego miasta.

Muzyczną oprawę wydarzenia w Glen Cove zapewnił zespół The Masters, a Słowianka Deli z Ridgewood, NY, przygotowała kolację.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00