New York
81°
Fair
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
49%
29.93
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Szczyt B9 to wydarzenie na najwyższym poziomie politycznym

22.02.2023

Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki to wydarzenie na najwyższym poziomie politycznym; obecność na nim prezydenta USA oraz szefa NATO to sygnał, że sojusznicy są skłonni uwzględnić oczekiwania państw wschodniej flanki – powiedział PAP analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Marcin Terlikowski.

W środę po południu odbędzie się w Warszawie szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki (B-9), czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu wezmą udział przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.

„Rzeczywiście jest to szczyt na najwyższym poziomie politycznym” – ocenił w rozmowie z PAP analityk PISM Marcin Terlikowski. „Dodatkowo będzie w nim brał udział prezydent Stanów Zjednoczonych oraz sekretarz generalny NATO, zatem będzie to również sygnał polityczny, że sojusznicy są skłonni uwzględnić oczekiwania państw wschodniej flanki” – dodał.

Pytany o zakres tych oczekiwań Terlikowski powiedział: „chodzi o to, abyśmy mieli więcej sił sojuszniczych na stałe rozmieszczonych w krajach wschodniej flanki – w Polsce, ale też na Litwie, na Łotwie, w Estonii, w Rumunii”. Wyjaśnił, że chodzi o wsparcie sił, które „będą tutaj gotowe do reakcji natychmiast, a nie sił, które będą (…) stacjonować gdzieś w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych”.

Jak zapowiedział we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, po szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie ma zostać opublikowana wspólnie wynegocjowana deklaracja.

Zdaniem analityka PISM w dokumencie „możemy spodziewać się potępienia nieuzasadnionej, nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę”. „To już jest pewien wspólny element we wszystkich oświadczeniach państw Unii Europejskiej czy państw NATO” – dodał Terlikowski. Podkreślił, że „wszystkie państwa zachodnie stoją twardo na stanowisku, że Ukraina powinna odzyskać swoją suwerenność”.

Terlikowski powiedział ponadto, że szczyt B-9 ma duże znaczenie z uwagi na planowany w Wilnie szczyt NATO w lipcu. „Będzie to szczyt, który potwierdzi kopernikański przewrót w NATO, czyli powrót do wysuniętej obrony i ustanowienie mechanizmów trwałej obrony i odstraszania przed Rosją, a najbardziej zainteresowane efektywnym odstraszaniem i obroną przed Rosją są państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki” – podkreślił ekspert.

Według harmonogramu spotkania rozpocznie się ono w środę po godz. 14. Początek sesji plenarnej – o 14.40.(PAP)

Autor: Jan Olendzki

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner