New York
43°
Cloudy
7:11 am5:05 pm EST
14mph
48%
29.84
FriSatSun
43°F
50°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Szefowa MFW: rok 2023 będzie trudniejszy dla globalnej gospodarki niż poprzedni

01.01.2023

Rok 2023 będzie trudniejszy dla globalnej gospodarki niż poprzedni ze względu na jednoczesne spowolnienie najważniejszych gospodarek świata: USA, UE i Chin – powiedziała w niedzielę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa w wywiadzie dla telewizji CBS.

„Po raz pierwszy od 40 lat wzrost gospodarczy Chin w roku 2022 będzie taki sam lub powolniejszy niż wzrost globalny” – ocenia Georgiewa.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych ma się najlepiej spośród tych, które dotknęło spowolnienie i może uniknąć recesji, która dotknie jednak jedną trzecią globu – przewiduje szefowa MFW.

Fundusz już w październiku obniżył prognozę globalnego wzrostu w roku 2023 ze względu na wojnę na Ukrainie, presję inflacyjną oraz podnoszenie stóp procentowych przez banki centralne, by wyhamować wzrost cen.

Od tego czasu Chiny odeszły od polityki „zero Covid” i pojawiły się obawy, że rozprzestrzenianie się wirusa wpłynie negatywnie na Chiny, co z kolei odbije się na gospodarce globalnej – ostrzega Georgiewa.

Szczególnie niepokojące jest właśnie spowolnienie Chin, ponieważ były one jak dotąd – jako druga gospodarka globu – ważnym kołem zamachowym światowego wzrostu gospodarczego. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY