New York
81°
Fair
6:54 am6:35 pm EDT
7mph
53%
30.13
WedThuFri
82°F
75°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Szkolny konkurs literowania

24.03.2023
Finaliści konkursu "Mistrz Literowania po polsku" (od lewej): Jakub Bienias, Dominik Macioszek, Ola Lelo, Emilia Marut, Karolina Krzesik, Weronika Szybowski, Anastazja Walburg, Izabela Wiśniowska, Joanna Surowiak, Janina Walburg FOTO: ARCHIWUM PFK

Zostać mistrzem literowania w języku polskim wcale nie jest łatwo. Przekonali się o tym uczniowie Polskiej Szkoły Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, gdzie po raz pierwszy odbył się szkolny konkurs literowania.

Pomysłodawczynią wydarzenia jest nauczycielka polskiej szkoły Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, Beata Wiśniowska. Pani Beata zaproponowała konkurs, mający na celu uatrakcyjnienie uczniom nauki języka polskiego a także motywację do nauki języka polskiego w niestandardowy sposób.

Przygotowania do konkursu trwały prawie dwa miesiące.  Uczniowie poszczególnych klas otrzymali listy wyrazów o różnym poziomie trudności. Pierwsze eliminacje zostały przeprowadzone na poziomie klasowym. Z tygodnia na tydzień uczniowie otrzymywali wyrazy wieloliterowe, bardziej zaawansowane pod względem ortografii.

Konkurs polegał na dokładnym przeliterowaniu wylosowanych wyrazów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad pisowni. Nie wystarczyło głoskować litery „u”, należało przy tym odgadnąć, czy jest ono „z kreską” czy też „otwarte”. Ostatecznie do etapu finałowego zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów.

Finał konkursu miał miejsce 10 marca w szkolnym audytorium. Uczniowie z klas od 5 do 10 w skupieniu odpowiadali na pytania konkursowe. Wylosowali zastawy wyrazów, które musieli prawidłowo przeliterować. Metody stosowane przez uczniów były różne: niektórzy „pisali ręką w powietrzu wyrazy” i po kolei wymieniali litery, a niektórzy zamykali oczy i wyobrażając sobie poszczególne słowa starali się prawidłowo je przeliterować.

Ostatecznie jury, złożone z nauczycieli polskiej szkoły, wyłoniło finałową trójkę uczniów, którzy rywalizowali o tytuł Mistrza Literowania.

Trzecie miejsce zajął Jakub Bienias z klasy siódmej, miejsce drugie Janina Walburg z klasy dziesiątej, a tytuł Mistrza Literowania zdobyła Weronika Szybowski z klasy piątej.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci głośników z lampką i zegarem, a wszyscy uczestnicy konkursu słodkie nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy.

Joanna Macioszek

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY