New York
37°
Partly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
7mph
66%
29.99
ThuFriSat
43°F
50°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Polonia

Szopki krakowskie w Brooklyn Public Library

19.10.2023
Pamiątkowe zdjęcie uczestników otwarcia wystawy szopek krakowskich w bibliotece na Greenpoincie

Zosia Żeleska-Bobrowski

Brooklyn Public Library przy 107 Norman Ave na Greenpoincie wraz z Nowodworski Foundation zapraszają na wystawę „Nativity scene – Szopka Krakowska”. Wernisaż odbył się we wtorek, 3 października. Na wystawie zaprezentowano część szopek konkursowych z ubiegłego roku i jest to jedyna okazja, żeby je obejrzeć.

Uroczyste przecięcie wstęgi na wystawie (od lewej): Grzegorz Worwa, Jerzy Leśniak, dyrektor biblioteki Abigail Garnett

W drugiej połowie XIX w. wytworzył się w Krakowie jakby odrębny cech szopkarzy. Jego członkami byli przeważnie murarze zamieszkujący przedmieścia Krakowa. Sezonowość murarskiego zawodu – brak pracy w czasie jesienno-zimowym – zmuszała ich do podejmowania się innych zajęć. Zainteresowania szopkarskie przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Architektura szopek nawiązuje do znanych historycznych budowli Krakowa, jak kościół Mariacki, Wawel, ratusz czy Sukiennice.

Co roku organizowane są w Krakowie konkursy szopek. Obecnie organizatorem konkursu jest Muzeum Krakowa. To właśnie na Rynku, u stóp pomnika Adama Mickiewicza, co roku w grudniu krakowianie i turyści mogą podziwiać wspaniałą architekturę krakowskich szopek. Szopka krakowska została uznana przez UNESCO w 2018 roku za niematerialną Tradycję Kultury Światowej.

Inicjatorem Konkursów Szopek Krakowskich w Nowym Jorku był cztery lata temu Jerzy Leśniak, ówczesny prezes Nowodworski Foundation, który mając w pamięci wspomnienie z dzieciństwa pięknej góralskiej szopki wykonanej przez ojca oraz corocznych wspólnych wędrówek pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Krakowskim, gdzie odbywały się konkursy szopek, pomyślał, że najwyższy czas, by inne polskie dzieci, a szczególnie te żyjące z dala od Starej Ojczyzny i tradycji, miały szansę na podobne przeżycia. A nawet więcej – na tworzenie szopki wraz z najbliższą rodziną czy z rówieśnikami w klasie. I tak pierwszy konkurs odbył się w roku 2019. Nowojorskie konkursy swój finał mają w Konsulacie Generalnym RP, który jest honorowym patronem tego wydarzenia.

Szopki krakowskie wykonane na konkurs w ubiegłym roku od razu wzbudziły zainteresowanie małych i dorosłych członków biblioteki

Wystawa szopek w Brooklyn Public Library to pierwsza ekspozycja szopek krakowskich na tak dużą skalę w amerykańskiej instytucji. Przecięcia wstęgi na wystawie dokonała dyrektor biblioteki Abigail Garnett.

W czasie wernisażu Grzegorz Worwa, organizator i kurator wystawy, wygłosił krótki wykład o genezie szopek. Wystawa czynna będzie do połowy listopada. Nowodworski Foundation zaprasza dzieci i rodziny na warsztaty plastyczne ogłaszane na www.sitenf.org.

ZDJĘCIA: ZOSIA ŻELESKA-BOBROWSKI

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00