New York
48°
Cloudy
6:25 am5:50 pm EDT
5mph
93%
30.06
MonTueWed
55°F
50°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Szymon Hołownia: Tak, chciałbym być prezydentem

17.12.2023

Tak chciałbym być prezydentem, ale jestem też realistą i wiem, że nie muszę i nie ma też takiego imperatywu, że „jeżeli nie ja, to świat się zawali” – powiedział w niedzielę w podkaście „Wybory Kobiet” marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050).

Dodał, że decyzję, że czy zdecyduje się na kandydowanie w wyborach prezydenckich będzie musiał pewnie podjąć nie wcześniej niż w listopadzie lub grudniu przyszłego roku.

Hołownia był pytany, czy prezydentura to jego cel. „Nie wiem czy cel, powiedziałbym raczej, że środek” – odpowiedział. Zaznaczył, że jeżeli udałoby mu się o tę prezydenturę zawalczyć, to nie po to, by być prezydentem, ale po to, by coś na tym stanowisku zrobić. Dodał, że byłaby to „próba takiego przebudowania relacji w Polsce, by było tu mniej ciśnienia, a więcej wspólnej pracy”.

Marszałek Sejmu podkreślił, że „nie jest zakładnikiem myśli” o prezydenturze, a decyzja o tym, czy wystartuje w najbliższych wyborach prezydenckich, czy nie jeszcze nie zapadła. „Decyzję będę musiał podjąć za rok” – zaznaczył.

Dopytywany, czy chce być prezydentem, Hołownia powiedział: „Ja mówię o tym chyba najbardziej uczciwie i otwarcie z całej klasy politycznej, nie kokietując – od czterech lat. Tak, chciałbym, ale jestem też realistą i wiem, że nie muszę i nie ma też takiego imperatywu, że +jeżeli nie ja, to świat się zawali+ – bo się nie zawali”.

Marszałka Sejmu spytano też – w kontekście prawdopodobnej kandydatury prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z PO – co musiałoby się wydarzyć, by tylko on był kandydatem koalicji. Hołownia odparł, że takich rozmów dotąd „nie było i nie ma”.

Hołownia zaznaczył, że teraz politycy rządzącej koalicji skupiają się na zbliżających się wyborach samorządowych, które będą „przypieczętowaniem tego wyniku, który osiągnęli w październiku”. „I na tym powinniśmy się skupić: to logika etapu” – podkreślił.

Zaznaczył, że wyobraża sobie też sytuację, iż staną z Trzaskowskim przeciw sobie w wyborach prezydenckich. Na pytanie, czy to nie zniszczyłoby koalicji rządowej, Hołownia powiedział: „Nie, absolutnie”. „Myśmy się umówili na rząd” – zaznaczył, dopytywany czy nie było jakiejś umowy w koalicji w tej sprawie.

Hołownia podkreślił, że już obecnie ma „naprawdę dużo narzędzi do robienia dobrych rzeczy”. Dopytywany o to, kiedy podejmie decyzję, powiedział: „zobaczymy w listopadzie, grudniu – nie wcześniej”. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ agz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY