New York
45°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
61%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Tajlandia: Do 38 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych masakry w żłobku

06.10.2022

W masakrze dokonanej w czwartek w żłobku w północno-wschodniej Tajlandii zginęło 38 osób – poinformowała policja na konferencji prasowej. Wcześniej mówiono o 34 ofiarach śmiertelnych, w tym o 22 małych dzieciach. Po ataku na żłobek sprawca zabił swoją żonę i dziecko, a następnie popełnił samobójstwo.

Do tragedii doszło wczesnym popołudniem czasu lokalnego w prowincji Nong Bua Lamphu w miejscowości Uthai Sawan, leżącej 500 km na północny wschód od Bangkoku. Napastnikiem okazał się 34-letni były policjant Panya Kamrap, który został zwolniony ze służby w ubiegłym roku w związku z zarzutami o zażywanie narkotyków.

Przed dokonaniem ataku w żłobku mężczyzna uczestniczył w rozprawie sądowej. Rzecznik policji Paisal Luesomboon powiedział w tajlandzkiej telewizji, że Kamrap był zdenerwowany po pobycie w sądzie. Przyszedł do żłobka w Uthai Sawan, aby odebrać swoje dziecko. Gdy okazało się, że go tam nie ma, zaczął „strzelać, dźgać, mordować dzieci” – podała policja, która stwierdziła również, że najwięcej ofiar zginęło w wyniku ran zadanych nożem. W ataku Kamrap użył także karabinu i pistoletu; broń posiadał legalnie.

Jeden ze świadków zdarzenia przekazał, że Kamrap najpierw zastrzelił kilku pracowników żłobka. Następnie wdarł się do pomieszczenia, w którym spały dzieci, zabił je oraz będącą w ósmym miesiącu ciąży opiekunkę. W budynku znajdowało się ok. 30 małych dzieci; z powodu ulewnych deszczy było ich mniej niż zwykle.

epa10226522 A handout photo made available by Ruamkatanyu Foundation shows an armed police officer standing guard as rescue workers wait to collect the body of a mass shooting victim at a childcare center in Nong Bua Lamphu province, northeastern Thailand, 06 October 2022. According to Deputy National Police Chief Pol Lt Gen Torsak Sukvimol, at least 35 people, mostly children, were killed when a former policeman carried out a mass shooting at a children care center before killing himself, his wife and their child. EPA/RUAMKATANYU FOUNDATION / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Po opuszczeniu żłobka Kamrap zabił jeszcze dwoje dzieci i dziewięć osób dorosłych, w tym swoją żonę i syna. W trakcie ucieczki przed policją strzelał do przechodniów z samochodu.

Liczba osób posiadających broń jest w Tajlandii wysoka w porównaniu z niektórymi innymi krajami regionu, ale oficjalne dane nie uwzględniają ogromnej liczby nielegalnych sztuk broni pochodzących z przemytu – podała agencja Reutera. Masowe strzelaniny zdarzają się jednak rzadko w tym kraju, ale w 2020 roku wojskowy, zirytowany z powodu problemów z zakupem nieruchomości, zabił co najmniej 29 osób i ranił 57. (PAP)

kjm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00