New York
43°
Clear
6:58 am4:30 pm EST
3mph
58%
30.29
WedThuFri
59°F
46°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura

Teatr Kwadrat zaprasza na komedię romantyczną „Małżeństwo do poprawki”

04.09.2022
Vera (Agnieszka Sienkiewicz) i Thomas (Paweł Małaszyński) to małżeństwo z 25-letnim stażem. On przeżywa kryzys wieku średniego, ona znudzona jest rolą kury domowej. Marcus (Andrzej Andrzejewski – z lewej) to jednocześnie przyjaciel domu i prawnik Thomasa ZDJĘCIA: MATERIAŁY TEATRU KWADRAT

To historia właściwie z życia wzięta. Najpierw szalona miłość, ślub, potem codzienność, odmierzana radościami, kłótniami i wydarzeniami mniej czy bardziej ważnymi dla niej i dla niego. Znudzenie, pretensje… Wreszcie jedno z małżonków decyduje się na krok ostateczny – rozwód. I co dalej?

Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, to „Małżeństwo do poprawki” zaspokoi waszą ciekawość, oferując przy tym dużą dawkę żartobliwości wraz z nadzieją, że wiele nieporozumień małżeńskich może mieć szczęśliwe zakończenie.

Spektakl Teatru Kwadrat to lekka, naszpikowana błyskotliwymi i pełnymi inteligentnego humoru dialogami komedia romantyczna Michaela Englera, w której pojawia się także wątek kryminalny. Jej fabuła została skonstruowana zgodnie z zasadą Hitchcocka, że najpierw jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie nieprzerwanie rośnie.

Vera do przeprowadzenia rozwodu zatrudnia bezwzględną prawniczkę (Ilona Chojnowska – z lewej), z pomocą której
chce pozbawić męża majątku

Ten przebój warszawskiego Kwadratu jest doskonałym akcentem, którym przedłużymy beztroskę lata i urlopowych wyjazdów. A o czym opowiada? Na stronie teatru jego twórcy piszą: „Thomas jest wziętym pisarzem kryminałów i choć jego książki nie uchodzą za dzieła literatury, zarobił na nich fortunę. Vera, jego żona, zrezygnowała z życia zawodowego, by skupić się na karierze męża. Po 25 latach małżeństwa, kiedy on bawi się w najlepsze w towarzystwie kolejnych ‘asystentek’, nie stroniąc od alkoholu i odreagowując kryzys wieku średniego, ona wnosi o rozwód. Do akcji wkracza więc dwójka krwiożerczych prawników: reprezentujący Thomasa, wieloletni przyjaciel rodziny Marcus i wynajęta przez Verę, ostra jak brzytwa Arlette. Oboje zdeterminowani, by pozbawić drugą stronę praw do majątku. Podczas omawiania warunków rozwodu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, Thomas zapada w śpiączkę, a po wybudzeniu częściowo traci pamięć. Jego ostatnie wspomnienia sięgają początków małżeństwa z Verą, gdy oboje mieli po 20 lat, on był w niej szaleńczo zakochany i marzył, by być pisarzem przez wielkie „P”, a nie chałturnikiem, tworzącym wyłącznie dla pieniędzy. Postanawia odzyskać Verę i rozpocząć z nią nowe, znacznie skromniejsze życie pod romantycznymi dachami Paryża. Jego staraniom – ostatecznie zakończonym sukcesem – przyglądają się Marcus i Arlette, którzy również mają się ku sobie. Sielanka trwa więc w najlepsze aż do momentu, w którym Thomas nieoczekiwanie przypomni sobie prawdziwe okoliczności swojego wypadku…”.

Atutem sztuki są aktorzy: cała czwórka gra subtelnie, nie szarżując, bawiąc widownię z wdziękiem i wyczuciem
od początku do końca spektaklu

„Małżeństwo do poprawki” w reżyserii Andrzeja Nejmana – dyrektora Teatru Kwadrat od 2010 roku – zapowiada się naprawdę obiecująco. Autorem choreografii jest Stefano Terrazzino, którego nazwisko znane jest z wielu różnych pól jego działalności artystycznej, jak chociażby jego udziału w polskich wersjach programów rozrywkowych „Taniec z gwiazdami” czy „Twoja twarz brzmi znajomo”. Postaci skłóconych małżonków grają Agnieszka Sienkiewicz (pamiętacie śliczną Kasię z serialu M jak miłość” czy Dorotę z „Przyjaciółek”?) oraz Paweł Małaszyński, który ma na swoim koncie wiele doskonałych ról teatralnych i filmowych (np. „Katyń”, „Oficer”, „Jack Strong”). Towarzyszą im – jako prawnicy obojga – Ilona Chojnowska i Andrzej Andrzejewski.

Okazuje się, że Arlette (Ilona Chojnowska) i Marcus (Andrzej Andrzejewski) mają się ku sobie

„Małżeństwo do poprawki” jest wspaniałą sztuką, której towarzyszą nieustające salwy śmiechu.  Publiczności trudno zapanować nad wesołością dzięki efektownej grze słownej i scenkom, które każdy z nas kojarzy ze swoim życiem.

Zdaniem krytyków spektakl „Małżeństwo do poprawki” zasługuje na najwyższą notę. To nie tylko odskocznia od codzienności, ale także nadzieja, że w naszym życiu może być lepiej. Doskonałą reżyserię i wspaniałą grę aktorów podkreśla wyjątkowa sceneria i doskonała muzyka (Toto, Grace Jones, Bryan Adams).

MS

Teatr Kwadrat

„Małżeństwo do poprawki” (dwa spektakle)

10 września – Plainville, CT: Plainville High School Auditorium

11 września – Nowy Jork, NY: Tribeca Performing Arts Center

bilety: mojbilet.com

Występują:

Agnieszka Sienkiewicz – Vera Berthold

Paweł Małaszyński – Thomas Berhold

Ilona Chojnowska – Arlette Wildgruber

Andrzej Andrzejewski – Marcus Knoser

reżyseria – Andrzej Nejman

choreografia – Stefano Terrazzino

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY