New York
45°
Cloudy
6:49 am7:14 pm EDT
1mph
92%
29.74
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Tornada pustoszą południe USA. Jedna osoba nie żyje, dziesiątki rannych

05.11.2022

Co najmniej jedna osoba zginęła a dziesiątki zostały ranne podczas przedzierania się przez Teksas i Oklahomę tornad. Katastroficzna pogoda doprowadziła również do powodzi w wielu miejscach, w obu stanach – podaje Associated Press.

Najbardziej na skutek tornad ucierpiały miasto Powderly Teksasie i Idabel w Oklahomie – obie miejscowości leżą blisko siebie i blisko granicy pomiędzy oboma stanami. Idabel znajduje się w McCurtain County w stanie Oklahoma, w południowo-wschodniej części stanu. Potwierdzono tam jedną ofiarę śmiertelną. Tornado zniszczyło tam kościół, przychodnię lekarską i szkołę.

„Po południowej i wschodniej stronie Idabel doszło do całkowitej destrukcji” – powiedział Steven Carter, koordynator ds. zarządzania kryzysowego w powiecie McCurtain.

Keli Cain ze stanowego biura zarządzania kryzysowego przekazała, że co najmniej trzy inne powiaty również zostały dotknięte burzami, które spowodowały liczne powodzie.

Władze teksańskiego Lamar Country poinformowały, że na terenie powiatu zniszczonych zostało co najmniej 50 domów. 10 osób przetransportowano do szpital, w tym dwie w stanie krytycznym.

Sędzia Brandon Bell County w Teksasie poinformował z kolei o dwóch tuzinach rannych w tym powiecie. Tornado przeszło tam przez miejscowości Hopewell, Caviness, Beaver Creek i Powderly – to ostatnie zostało dotknięte najbardziej. „To naprawdę bolesny widok” – powiedział szef ochotniczej straży pożarnej w Powerdly Randi Johnson.

Co najmniej pięć innych tornad zostało potwierdzonych wzdłuż wybrzeża Missisipi i Alabamy.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY