New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Opinie i Analizy

Trump: administracja Bidena „prawie zmusiła” Putina do inwazji na Ukrainę

10.10.2022

Były prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla sieci telewizyjnej Real America’s Voice, że administracja prezydenta Joe Bidena „prawie zmusiła” Putina do inwazji na Ukrainę swoją „głupią retoryką” – relacjonuje w poniedziałek portal Business Insider.

„Oni go po prostu wyśmiewali, jeśli się temu przyjrzeć, nasz kraj i nasi tak zwani przywódcy wyśmiewali Putina. (…) Mówiłem sobie, że prawie zmuszają go do wejścia (na Ukrainę) tym, co mówią. Ta retoryka była aż tak głupia” – zauważył Trump.

Ocenił, że sposób, w jaki Kreml uzasadnia atak na Ukrainę jest „sprytny” i „genialny”.

Oznajmił też, że nie doszłoby do wojny na Ukrainie, gdyby on był prezydentem. „Ukraina i Rosja nie walczyłyby ze sobą. To nie znaczy, że kochałyby się, ale nie ma takiej możliwości, żeby walczyły i nie ma takiej możliwości, żeby Putin wszedł (na Ukrainę)” – powiedział.

Business Insider przypomina, że na kilka dni przed rosyjską inwazją Trump również oświadczył w wywiadzie, że mogłoby nie dojść do wojny, gdyby był nadal prezydentem ze względu na jego dobre relacje z Putinem. „Bardzo dobrze znałem Putina. Świetnie się z nim dogadywałem. Lubił mnie. Ja lubiłem jego (…). To twardy gość, ma wiele uroku i dumy oraz kocha swój kraj” – powiedział wówczas. (PAP)

fit/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner