New York
77°
Partly Cloudy
5:41 am8:23 pm EDT
3mph
52%
30.1
SatSunMon
86°F
88°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

Trump: Macron „właził w d…” Xi Jinpingowi podczas wizyty w Chinach

12.04.2023

Były prezydent USA Donald Trump stwierdził we wtorkowym wywiadzie w Fox News, że prezydent Francji „właził Xi w d…” podczas niedawnej wizyty w Pekinie. Trump chwalił jednocześnie intelekt Xi Jinpinga i Władimira Putina, twierdząc, że przewyższają oni prezydenta Joe Bidena.

„Cały ten szalony świat wybucha wokół nas i Stany Zjednoczone nie mają absolutnie nic do powiedzenia. A Macron, który jest moim przyjacielem, jest w Chinach, włażąc mu [Xi] w d…” – mówił Trump w godzinnym wywiadzie przeprowadzonym przez publicystę Fox News Tuckera Carlsona.

Jak podaje Reuters, na te słowa w środę zareagował wysoki rangą francuski dyplomata, nazywając komentarz Trumpa „plugawym” i przywołując jego własne pochlebne słowa pod adresem Xi Jinpinga.

Podczas wywiadu z Carlsonem – jednym z najgłośniejszych i najbardziej prominentnych krytyków pomocy Ukrainie w amerykańskich mediach – Trump wyrażał się o Xi i innych przywódcach rywali Ameryki w samych superlatywach. Chwalił m.in. „najwyższych lotów” intelekt Xi, który jego zdaniem góruje nad prezydentem Bidenem.

„To są wszystko ludzie najwyższych lotów, u szczytu swoich zdolności. Prezydent Xi to błyskotliwy człowiek. Jeśli szukałbyś w całym Hollywood kogoś, kto mógłby zagrać rolę prezydenta Xi, nie znalazłbyś nikogo takiego. Ten wygląd, ten mózg, wszystko. Mieliśmy wspaniałe relacje” – mówił Trump. „Putin? Bardzo mądry. Owszem, ma prawdopodobnie zły rok” – dodał.

Skrytykował przy tym zaangażowanie USA na Ukrainie, sugerując, że Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny.

Według b. prezydenta Ameryka obecnie „nie jest gotowa, by walczyć”. „Odbudowałem nasze wojsko: nowe samoloty, nowe czołgi, nowe wszystko. Oni wzięli to wojsko, które odbudowałem, i oddali to wszystko Ukrainie” – powiedział Trump.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner