New York
46°
Cloudy
6:09 am7:40 pm EDT
6mph
77%
30.16
SatSunMon
68°F
61°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Trump wniósł o tymczasowe wstrzymanie dochodzenia ws. przetrzymywanych tajnych dokumentów

23.08.2022

Były prezydent Donald Trump złożył w poniedziałek wniosek do sądu o wstrzymanie dochodzenia ws. przetrzymywanych przez niego tajnych dokumentów na czas powołania specjalnego niezależnego urzędnika do ich zbadania. Oskarżył przy tym we wniosku FBI o politycznie motywowany atak.

Jak wynika ze złożonego wniosku, były prezydent chce powołania specjalnego urzędnika, by zapewnić uczciwość procesu przeglądu dokumentów skonfiskowanych podczas niedawnej rewizji w jego posiadłości w Mar-a-Lago. Chodzi m.in. o upewnienie się, że dokumenty nie zawierają informacji objętej tajemnicą adwokacką. Trump wniósł też o bardziej szczegółową listę zabranych dokumentów oraz oddanie przedmiotów i dokumentów nie mających związku ze śledztwem.

W opublikowanym wniosku Trump zarzuca prokuraturze i FBI, że „od dawna traktowały go niesprawiedliwe”, były motywowane „politycznymi kalkulacjami, by zaszkodzić czołowemu głosowi w Partii Republikańskiej, prezydentowi Trumpowi” i przeprowadzili rewizję „bez zrozumienia bólu, jaki to spowodowało u większości Amerykanów”.

Jak notuje „Wall Street Journal”, wśród zabranych z posiadłości Trumpa przedmiotów – 26 pudeł, wśród których znajdowały się ściśle tajne dokumenty – znalazły się także trzy paszporty Trumpa, jednak śledczy skontaktowali się z politykiem w celu ich zwrócenia.

Wciąż niejasne jest, czy sąd zdecyduje się upublicznić wszystkie dokumenty związane z przeszukaniem w Mar-a-Lago, o co ubiega się Trump. Chodzi przede wszystkim o dołączone do wniosku oświadczenie śledczych, w którym uzasadniają konieczność dokonania rewizji, podsumowując dotychczasowe wyniki dochodzenia i zeznania świadków. Prokuratura jest przeciwna ujawnieniu dokumentu, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. Sędzia polecił władzom wymazanie wrażliwych fragmentów, choć zasugerował, że taki okrojony tekst może okazać się nieczytelny.

Z dotychczas upublicznionych dokumentów wynika, że podstawą do przeszukania było podejrzenie „umyślnego zatrzymania informacji o obronie narodowej”, ukrywanie lub usunięcie państwowych dokumentów i utrudnianie śledztwa.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner