New York
57°
Cloudy
6:31 am5:45 pm EST
10mph
79%
29.56
ThuFriSat
45°F
46°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Tusk: Jeśli ktoś ma w głowie „zamach stanu”, to chyba raczej prezes PiS

25.01.2024

Jeśli ktoś ma w głowie „zamach stanu”, to chyba raczej prezes PiS Jarosław Kaczyński; my wygraliśmy wybory i legalnie przejęliśmy władzę w Polsce – mówił w Sejmie premier Donald Tusk.

Szef rządu był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o słowa lidera PiS, który wzywał prezydenta Andrzeja Dudę do zatrzymania zamachu stanu i do użycia odpowiednich środków w tym celów, których jednak nie wymienił.

„Trudno żebym wiedział więcej na temat jego zamiarów niż on sam. Trudno mi się nawet domyślać co mu w głowie powstało, jeśli chodzi o te zamachy stanu” – odparł premier.

Tusk zwrócił jednocześnie uwagę, że z reguły zamachu stanu nie robi władza tylko ci, którzy są przeciwko władzy. „Jeśli rzeczywiście ktoś ma w głowie zamach stanu, to chyba raczej pan prezes Kaczyński. My nie musimy się zamachiwać, ponieważ wygraliśmy wybory i legalnie przejęliśmy władzę w Polsce” – podkreślił.

Zdaniem premiera, prezes PiS „chce uwikłać na wszystkie możliwe sposoby prezydenta Dudę”. „Robi to dlatego, że ma taki interes polityczny, ale też dlatego, że szczerze nie znosi prezydenta, i to wszyscy widzimy. Każdego dnia próbuje doprowadzić do jakiegoś takiego nieprzyjemnego stanu” – ocenił premier.

Kaczyński wraz z innymi politykami PiS byli w środę wieczorem przed Prokuraturą Krajową w Warszawie, gdzie – według doniesień medialnych – miało dojść do jej „próby siłowego przejęcia” przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara, w asyście służby więziennej. Szef PiS mówił, że dochodzi do „pełzającego zamachu stanu”. „Trwa w tej chwili kryzys, z tym, że to jest kryzys opisany w prawie. To jest art. 127 kk (zagrożony karą – PAP) od 10 lat do dożywocia. To jest próba siłą zmian ustroju. Zresztą, to nie tylko to wydarzenie, wiele z tych wydarzeń, które miały miejsce po 13 grudnia łącznie składają się na popełnienie przez tę władzę przestępstwa” – ocenił.

Jak stwierdził Kaczyński, nadzieją jest prezydent Andrzej Duda, który – według prezesa PiS – powinien zwołać Radę Gabinetową, Radę Bezpieczeństwa Narodowego, „a być może podjąć także inne działania, by w Polsce przywrócić funkcjonowanie Konstytucji i prawa”. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Olga Łozińska

rbk/ oloz/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY