New York
75°
Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
3mph
89%
30.04
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Tusk o rządach PiS: za co się nie wezmą – prowadzą nas na skraj katastrofy

08.11.2022

Za co się nie wezmą – prowadzą nas na skraj katastrofy – mówi szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w opublikowanym we wtorek w mediach społecznościowych nagraniu. Dziś wybór nie jest między partiami politycznymi, a „między dobrem a złem” – dodał.

„Macie dosyć kłamstwa? Ja też. Chcecie prawdy? Mam dzisiaj tutaj liczby i fakty” – mówi Tusk w opublikowanym we wtorek nagraniu.

„Zaczniemy od tego, co najbardziej dotkliwe dzisiaj – drożyzna. Jak zdawałem urząd premiera inflacja była na poziomie zero, trochę poniżej zera. Dzisiaj to jest 18 procent i ciągle idzie w górę” – powiedział. Mówiąc o warunkach prowadzenia biznesu – zarówno małego, jak i średniego stwierdził, że „byliśmy na 32 miejscu na świecie, spadliśmy o 8 pozycji”.

„Ranking skuteczności rządzenia, czyli skuteczność państwa: w szkolnictwie, w zdrowiu, w administracji – spadliśmy z 47 na 66 miejsce na świecie” – mówi dalej Tusk. „Wolność mediów – katastrofa. Z 18 miejsca na 66. Prawa człowieka i mniejszości – to samo, o 22 pozycje w dół. Rządy prawa – to samo, o 15 pozycji w dół. Walka ze zmianami klimatycznymi też o 12 pozycji w dół” – mówi szef PO.

Jak ocenia Tusk, „wszędzie, za co się nie wezmą, prowadzą nas na skraj katastrofy”. „Demografia. Kiedy zdawałem urząd, tego roku urodziło się 375 tysięcy dzieci. W tym ostatnim roku rządów PiS-u o 55 tysięcy dzieci mniej” – powiedział. „Może dlatego, że Polską rządzi facet, który myśli, że +kobiety dają w szyję zamiast rodzić+, że go zacytuję” – stwierdził.

„Nigdy wybór nie był tak prosty jak dzisiaj, bo to nie jest wybór między partiami politycznymi – to jest wybór między dobrem a złem, jeśli chodzi o wasze prawa, pieniądze, dzieci, przyszłość, zdrowie, bezpieczeństwo. W każdej z tych spraw wybór jest prosty jak nigdy” – powiedział szef Platformy. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner