New York
75°
Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
3mph
89%
30.04
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Tusk odpowiada Morawieckiemu na pytanie, gdzie są pieniądze z prywatyzacji: poszukaj ich na swoich prywatnych kontach

13.08.2023

Jako były prezes banku kręcący się gorliwie przy tamtych prywatyzacjach poszukaj ich na swoich prywatnych kontach – w ten sposób lider PO Donald Tusk odpowiedział premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który pytał, „gdzie są nasze pieniądze z waszej prywatyzacji”.

Nasi poprzednicy wyprzedali majątek polski za 58 mld zł; my Polacy mamy prawo pytać, co się z tymi pieniędzmi stało – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki w transmisji na Facebooku.

Wcześniej zamieścił również wpis na Twitterze, w którym pytał, co się stało z tymi pieniędzmi. „Ale ból w szeregach PO i sprzyjających jej mediach! Zapytam wiec drugi raz: gdzie są nasze pieniądze z waszej prywatyzacji? Jakie programy dla ludzi uruchomiliście za 57,8 mld zł?” – napisał premier.

Na jego wpis zareagował lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. „Jako były prezes banku kręcący się gorliwie przy tamtych prywatyzacjach poszukaj ich na swoich prywatnych kontach” – odpisał Morawieckiemu Tusk.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie – jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”.

Kolejne pytanie referendalne ogłosiła w sobotę Beata Szydło i będzie brzmiało: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przepisy przywracające taki wiek emerytalny, obowiązujący przed reformą rządu PO-PSL, która podniosła go do 67 lat, zostały uchwalone w 2016 r.

W sobotę wieczorem Wiadomości TVP poinformowały, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi w niedzielę na Pomorzu treść trzeciego pytania referendalnego.

Jak przekazał PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek, „uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane”.

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory na 15 października. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ mmu/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner