New York
75°
Fair
5:46 am8:19 pm EDT
5mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Tusk: Rosja atakuję Ukrainę, a Morawiecki Unię Europejską

10.10.2022

Rosja bestialsko atakuje ukraińskie miasta, a w tym czasie premier Mateusz Morawiecki bredzi na zlocie proputinowskich partii o Unii Europejskiej jako „transnarodowej bestii”. Gorzej nie można – napisał w poniedziałek na Twitterze przewodniczący PO Donald Tusk.

Tuskowi odpowiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel. „Osiągnął Pan poziom najgorszego trolla, który nie ma zahamowań, żeby wykorzystać tragedię mieszkańców ukraińskich miast” – napisał Fogiel, przywołując słowa Morawieckiego wypowiedziane w Hiszpanii, że to Rosja jest dzisiaj największym zagrożeniem.

W poniedziałek rano Rosja rozpoczęła zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły także m.in. w Kijów, Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim, powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach.

Premier Mateusz Morawiecki był w niedzielę na festynie polityczno-kulturalnym w Madrycie „Viva22” zorganizowanym przez opozycyjną konserwatywną partię Vox, będącą trzecią siłą w parlamencie Hiszpanii. „Mała grupa biurokratów w Brukseli twierdzi, że to oni tworzą Europę” – powiedział Morawiecki. „Ale Europę tworzą suwerenne narody i siła ich tradycji, a nie brukselska biurokracja. UE inwestuje w biurokrację, jej instytucje poszerzają swoje kompetencje, na co nie możemy pozwolić” – dodał.

„Oni (w Brukseli) mogą stworzyć +transnarodowego potwora+ bez wartości tradycyjnych, bez ducha, sztuczny twór bez tożsamości narodowej” – mówił premier. „Taki twór nie ma jednak przyszłości i może doprowadzić do chaosu i głębokiego kryzysu duchowego przyszłych pokoleń. To od wiary w sztuczne formuły zamiast wiary w człowieka zaczął się obecny kryzys” – podkreślił szef rządu. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner