New York
48°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
61%
29.57
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Udany początek roku jubileuszowego ZPKP

27.02.2024
Reprezentacja Dziennikarzy z Polski, biorąca udział w turnieju ZPKP

Wojciech Ziębowicz

Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich powstał w maju 1989 roku. Piłkarze polonijni wspaniale rozpoczęli rok jubileuszowy – 35-lecie powstania ZPKP. W sobotę, 13 stycznia, na Queensie odbyła się piękna gala 60-lecia istnienia Polonii Greenpoint NY.

Galę zaszczycili swoją obecnością konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz goście z Polski: prezes PZPN Cezary Kulesza, trener reprezentacji Michał Probierz, sekretarz PZPN Łukasz Wachowski i były wielokrotny reprezentant Polski skromny, sympatyczny Marcin Wasilewski.

Do pamiątkowego zdjęcia pozują wyróżnieni sportowcy i działacze ZPKP roku 2023

Ostatni weekend stycznia był wyjątkowy. Piłkarze w sobotę, 27 stycznia, bawili się na Balu Sportowca „Jedenastka Roku 2023”, a w niedziele wzięli udział w turnieju halowym ZPKP –XVIII Memoriale Kazimierza Górskiego.

Rozpoczęli rywalizacje w niedzielę, a zakończyli w poniedziałek przed pierwszą godziną w nocy. Turniej w kategorii Open wygrała drużyna ze Śląska Kostkev, a w Over 40 – Wisła Garfield. Po raz pierwszy w historii w Balu Sportowca i turnieju wzięły udział aż trzy drużyny z Polski, dwie ze Śląska oraz reprezentacja Dziennikarzy Sportowych z Polski.

Działacze ZPKP

W ten sam weekend, 27 stycznia, na Balu Sportowym bawili się piłkarze drużyny Jan Paweł II Linden, który odbył się w audytorium kościoła św. Teresy w Linden.

W sobotę, 3 lutego, w Sali Kryształowej Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy odbył się Bal Jubileuszowy 30-lecia istnienia drużyny Oldboys ZPA.

Usportowiona rodzina Kozdroniów

JEDENASTKA ROKU 2023

Był to wyjątkowy, historyczny bal, którego gościem honorowym był konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Bal wzbudził olbrzymie zainteresowanie sympatyków sportu i dobrej zabawy.

Konsul generalny Adrian Kubicki (drugi z lewej) z młodymi piłkarkami i piłkarzami Wisły Garfield

Sala balowa Wisły wypełniona była do ostatniego miejsca, wśród bawiących się była blisko 40-osobowa ekipa z Polski. Do tańca grał i śpiewał zespół Top Dance (Ela Kulmaczewska, Robert Wojtak i Mirek Mierzejewski). Zanim rozpoczęła się część oficjalna piękny pokaz tańca towarzyskiego zaprezentowały dzieci ze Studia K w Garfield, NJ, w którym uczy się tańca towarzyskiego córka prezesa ZPKP Piotra Gołąbka dziewięcioletnia Ola.

Tańczą: Ola Gołąbek – córka prezesa ZPKP Piotra Gołąbka – i Anthony Urbaniak

Część oficjalną rozpoczęła Bożenna Żelazowska, kierowniczka ds. imprez, która poprosiła na środek prezesa Piotra Gołąbka, Wojciecha Ziębowicza i konsula generalnego Adriana Kubickiego.

Po odśpiewaniu hymnów polskiego i amerykańskiego wszystkich gości przywitał prezes Piotr Gołąbek. A następnie głos zabrał gość honorowy konsul Adrian Kubicki, który pogratulował działaczom ZPKP kolejnej udanej imprezy. Podziękował piłkarzom i działaczom polonijnych drużyn za godne reprezentowanie naszej grupy etnicznej na arenach sportowych metropolii nowojorskiej. Pogratulował wszystkim wyróżnionym.

Prowadzący część oficjalną Wojciech Ziębowicz podziękował konsulowi za obecność przedstawicieli konsulatu na wszystkich turniejach i imprezach organizowanych w ostatnich latach przez ZPKP.

Prowadzący konferansjerkę na balu Wojciech Ziębowicz – wiceprezes ZPKP i długoletni działacz sportowy – na tle plakatów z podobiznami Kazimierza Górskiego i Kazimierza Deyny

Przed ceremonią wręczenia pucharów minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich piłkarzy i działaczy, którzy odeszli od nas na zawsze. Przy wręczaniu pucharów konsulowi asystowali goście z Polski: były reprezentant kraju Mariusz Śrutwa, który w rozgrywkach I ligi w Polsce zdobył aż 108 bramek, oraz kapitan Reprezentacji Dziennikarzy z Polski Marcin Lepa z Polsat Sport.

Dzieci ze Studia K w Garfield biorące udział w pokazie tańca towarzyskiego na pamiątkowym zdjęciu z konsulem generalnym i rodzicami

Jedenastka wyróżnionych piłkarzy

Stal Mielec NY:

Paweł Moczernia – gra w Stali 7 lat, żonaty, półroczny syn

Mateusz Osiecki – 22-letni kawaler, absolwent Uniwersytetu Nordestern Boston w Stali gra dwa lata

Waldemar Pyryt – gra w Stali 18 lat, żonaty, dwoje dzieci

Wisła Garfield:

Mikołaj Kozdron – kawaler, znakomity piłkarz, trener młodzieży, wychowanek Wisły

Hubert Dul – kawaler, wychowanek Wisły

Marek Mikanik – 25-letni wychowanek Wisły, gra w niej od 15 lat

Polonia NY:

Radosław Kucharski – bramkostrzelny napastnik, wychowanek Rakowa Częstochowa. W Polonii gra 18 lat, żonaty z Aleksandrą, mają dwóch synów Adriana i Maksymiliana

Łukasz Bielen – niezwykle solidny, skromny, obrońca w Polonii gra już 20 lat, żonaty, ma trojkę dzieci, syna Leona i dwie córki, pochodzi z Kolbuszowej

Polonez Glen Cove:

Andrzej Java Jaworski – gra w Polonezie 16 lat, znakomity fotograf sportowy, pochodzi z Biłgoraju, żonaty, czworo dzieci

Belveder Rutherford, NJ:

Grzegorz Traciak – wychowanek Hutnika Kraków, któremu kibicuje do dziś, pomocnik, kawaler, filar Belvederu od 2 lat

ZPA Perth Amboy:

Marek Jakiel – w ZPA 10 lat, wychowanek Jagiellonii Białystok, żonaty dwoje dzieci

Tomasz Kalinowski – w ZPA gra 5 lat, wychowanek Kujawiaka Włocławek, żonaty, dwoje dzieci.

Juniorką Roku została 17-letnia zawodniczka Wisły Martyna Kozdron. Juniorów minionego roku było dwóch 16-letnich piłkarzy Wisły: Adam Handzlik, którego rodzice to górale spod Nowego Targu, mama Danuta i tata Antoni, oraz Sebastian Bladek – bramkarz, którego rodzice mama Bogusława i tata Jacek pochodzą spod Stalowej Woli.

Plakietkę uznania dla najstarszego polonijnego piłkarza grającego w rozgrywkach ligowych otrzymał 76-letni Andrzej Madej, który gra w drużynie Jan Paweł II Linden w Lidze Over 40.

Trenerem Roku został niezwykle skromny szkoleniowiec Stali Mielec NY Mirosław Pasterniak, który jest prawdziwym rekordzistą. Trenuje Stal już 19 lat. Pochodzi z Wałbrzycha.

Działacz Roku to Mariusz Chaberek Belveder Rutherford, wychowanek Olimpii Zambrów. Do USA przyleciał w2000 roku, a już w2003 z kolegami założyli drużynę Belveder, w której przez okrągłe 20 lat jest piłkarzem i oddanym działaczem; żonaty, jedno dziecko.

Sponsorem Roku po raz kolejny została Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Plakietkę uznania odebrała menedżer oddziału w Garfield Rita Kotyński.

Plakietki okolicznościowe otrzymali od ZPKP Reprezentacja Dziennikarzy z Polski oraz ekipa piłkarzy ze Śląska, prezes Polonii NY Michał Siwiec za długoletnią pracę na rzecz Polonii NY i ZPKP, Bożenna Żelazowska za 31-letnią pracę na rzecz ZPKP i piłki polonijnej oraz Wojciech Ziębowicz współzałożyciel ZPKP i od 35 lat społecznie aktywny działacz i wiceprezes organizacji.

Prezes Piotr Gołąbek z rąk kapitana Reprezentacji Dziennikarzy otrzymał koszulkę z podpisami wszystkich jej zawodników. Piękną niespodziankę zrobili piłkarze ze Śląska, którzy swoją koszulkę z podpisami zawodników przekazali na ręce konsula generalnego Adriana Kubickiego.

Na zakończenie części oficjalnej glos zabrali goście z Polski, którzy podziękowali za gościnność. Zespół zaśpiewał piosenkę zespołu Queen „We are the Champions”, były wspólne zdjęcia, a później już tylko wspaniała zabawa do późnych godzin nocnych.

Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich od ponad 30 lat organizuje zabawy sportowe, podczas których wyróżnia pucharami najlepszych polonijnych piłkarzy. Ta tegoroczna była wyjątkowa – po raz pierwszy w historii wzięło w niej udział liczne grono czterdziestolatków, piłkarzy z Polski, a puchary wręczył piłkarzom gość honorowy, konsul generalny Adrian Kubicki.

Bal Sportowy sponsorowali: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa; sklep Piast z Garfield, NJ, wł. Marcin Rybak, syn śp. Henryka; firma Square z Wallington, NJ, wł. Adam Szala, syn śp. Emila (śp. Henryk Rybak i śp. Emil Szala przez wiele lat sponsorowali różne imprezy, turnieje, szkoły i inne polonijne wydarzenia, a ich synowie poszli w ślady ojców); piekarnia Kohoul’s przy 75 Jewell St. w Garfield, NJ, istniejąca od roku 1917; właściciel firmy budowlanej Kiesmiar – Grzegorz Smiarowski (firma wykonuje roboty murarskie, betoniarskie, tel. 347-407-3431); Artur Bielawski – piłkarz Poloneza NY, działacz ZPKP; firma Renaissance Painting and Design – sponsoruje wszystkie imprezy ZPKP od roku 1989, okrągłe 35 lat, wł. Wojciech Ziębowicz; Piotr Gołąbek – prezes ZPKP, współwłaściciel firmy MCT Group.

Sponsorem medialnym od 1989 roku jest „Nowy Dziennik”. Przy organizacji Balu Sportowca i turnieju społecznie pracowali: prezes Piotr Gołąbek, kierowniczka ds. imprez Bożenna Żelazowska, kierownik ds. turniejów Mieczysław Panek, Wojciech Ziębowicz, Marian Jabłoński, Karolina i Ela Czekański, Patrycja i Jagoda Osenkowski, Antonina Bregola, fotograf Ryszard Dziedzic, Cecylia Chojnowska, Martyna Kozdron, Kasia Kondratowicz, Łukasz Hausner, Artur Kurasiewicz, Jan Kondratowicz.

TURNIEJ ZPKP

Zwycięzcami turnieju ZPKP zostały drużyny: Kostkev ze Śląska – w kategorii Open oraz Wisła – w kategorii Over 40.

Po sobotniej, bardzo udanej, zabawie sportowej polonijni piłkarze w niedzielę, o godz. 9 wiecz. stanęli do rywalizacji w XVIII Memoriale Kazimierza Górskiego. Turniej rozegrany został na czterech boiskach kompleksu piłkarskiego Superdrome Sport w Waldwick, NJ.

Zawodnicy rozpoczęli rywalizacje w niedzielę, a zakończyli w poniedziałek przed godziną pierwszą w nocy.

Tegoroczny turniej halowy – rozpoczynający rok jubileuszowy Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich – był wyjątkowy, historyczny. Podobnie jak wszystkie poprzednie przebiegał w pięknej, przyjacielskiej atmosferze, piłkarze wszystkich drużyn grali z niezwykłą ambicją, tak jakby walczyli o mistrzostwo świata. Mecze stały na dobrym poziomie.

W kategorii Open o zwycięstwo rywalizowały 4 drużyny.

Wyniki meczów w grupie:

Stal Mielec NY – Kostkev 0:1

Wisła – Polonia NY 0:2

Stal NY – Polonia NY 0:2

Wisła – Kostkev 1:2

Tabela

Kostkev 6 pkt

Polonia NY 6 pkt

Stal NY 0 pkt

Wisła Garfield 0 pkt

Pierwsza drużyna w grupie – Kostkev – zmierzyła się w finale z drugą – Polonią NY. W meczu o 3. miejsce w turnieju Stal Mielec NY pokonała Wisłę Garfield 2:1.

Finał

Kostkev – Polonia NY 1:0

Bramka: Mariusz Izydorczyk

Skład Kostkev: Łukasz Szczepek, Łukasz Beck – kapitan drużyny, Dominik Opeldus, Artur Kornas, Jakub Gelza, Bartłomiej Barton, Remigiusz Smoliński, Mariusz Izydorczyk

Finaliści turnieju ZPKP w kategorii Open – drużyny Polonia NY oraz Kostkev PL

Mecz finałowy stal na wysokim poziomie, był bardzo zacięty, wyrównany. Złotą bramkę na wagę zwycięstwa w turnieju zdobył Mariusz Izydorczyk.

Kategoria Over 40

W kategorii Oldbojów o puchary Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej rywalizowało 9 drużyn, w tym dwie z Polski

Wyniki meczów w grupach:

Grupa A

Stal NY – Dziennikarze PL 1:0

Stal NY – Polonia Wallington 5:0

Polonia Wallington – Dziennikarze PL 1:1

Tabela

Stal Mielec NY 6 pkt

Dziennikarze PL 1 pkt

Polonia Wallington 1 pkt

Grupa B

Wisła Garfield – Kostkev 0:0

Wisła Garfield – Polonia NY 6:0

Polonia NY – Kostkev 2:5

Tabela

Wisła Garfield 4 pkt

Kostkev 4 pkt

Polonia NY 0 pkt

Grupa C

Polonez NY – Belveder 1:1

Polonez NY – ZPA 2:0

ZPA – Belveder 3:1

Tabela

Polonez NY 4pkt

ZPA 3 pkt

Belveder 1 pkt

Do ćwierćfinału awansowało 8 najlepszych drużyn, odpadła jedynie Polonia NY.

Ćwierćfinały

Stal Mielec – Belveder 2:1

Wisła Garfield – Polonia Wallington 3:0

Polonez NY – Kostkev 0:3

Dziennikarze PL – ZPA 0:0 – w rzutach karnych 4:5

Mistrzowie pióra i mikrofonu z Polski pokazali, że w piłkę nożną grać potrafią. Z drużyną ZPA stoczyli zacięty, wyrównany pojedynek, a o awansie do półfinału zadecydowały rzuty karne.

Półfinały

Stal Mielec NY – Wisla Garfield 2:3

Kostkev – ZPA 2:0

W meczu o 3. miejsce Stal Mielec pokonała ZPA 7:6 rzutami karnymi.

Finał

Finaliści turnieju ZPKP w kategorii Over 40 – drużyny Wisła Garfield oraz Kostkev PL

Wisła Garfield – Kostkev 1:0

Bramka: Krzysztof Karcz

Finał w kategorii Over 40 był tak samo pasjonujący i wyrównany, jak ten w kategorii Open. O zwycięstwie Wisły zadecydowała bramka, która strzelił Krzysztof Karcz.

Dwie drużyny ze Śląska Kostkev awansowały do finałów – o mały włos dwa puchary za 1. miejsce pojechałyby do Polski. Puchary dla najlepszych drużyn wręczali redaktor Kanału + Cezary Olbrycht oraz były 8-krotny reprezentant Polski, zdobywca 108 bramek w ekstraklasie polskiej Mariusz Śrutwa.

Kategoria Open

Kostkev PL

Polonia NY

Stal Mielec NY

Wisła Garfield

Kategoria Over 40

Wisła Garfield

Kostkev PL

Stal Mielec NY

ZPA Perth Amboy

Polonez NY

Dziennikarze PL

Belveder Rutherford

Polonia Wallington

Polonia NY

Turniej sędziowało bardzo dobrze czterech arbitrów, w tym długoletni sędzia międzynarodowy z Polski Marcin Lis, ponadto sędziowie stanu New Jersey Ryszard Grabowski i Adam Pawlik, sędziujący po 10 lat, oraz młody, 3 lata sędziujący, Aleksander Chlawacz.

Znani polonijni muzycy Zbigniew Dera i DJ Daro Kierklo zadbali o bardzo dobre nagłośnienie w hali. Turniej komentował na żywo piszący te słowa Wojciech Ziębowicz.

Ceremonia wręczenia pucharów zwycięzcom turnieju ZPKP

*

Dwie drużyny Kostkev powstały 2022 roku, tworzą je piłkarze różnych drużyn grających w śląskich ligach halowych. Sponsorem obu drużyn jest Adam Wojciechowski od roku 2020, właściciel firmy budowlanej specjalizującej się w instalacji kostki brukowej dla miast, gmin, firm, jak i na posesjach prywatnych.

W drużynie występuje Adam Kompala, który jako zawodnik Górnika Zabrze w sezonie 1999/2000 zdobył tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy. Obecnie drużyna Kostkev występuje w lidze futsalowej Rex Box w Katowicach. Menedżerem drużyny jest Sebastian Opeldus.

Długoletni dyrektor sportowy ZPKP Mieczysław Panek po turnieju powiedział: „Był to kolejny bardzo udany nasz turniej. Najważniejsze, że pomimo twardej, zaciętej walki o piłkę obyło się bez kontuzji. Mecze przebiegały płynnie, zgodnie z harmonogramem. Dziękuję sędziom za dobrze wykonaną pracę oraz wszystkim menedżerom drużyn. Do zobaczenia w sierpniu na Memoriale Kazimierza Deyny”.

ZDJĘCIA: RYSZARD DZIEDZIC

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner