New York
54°
Partly Cloudy
6:39 am7:20 pm EDT
6mph
72%
29.4
SunMonTue
52°F
59°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

UE jest zaniepokojona eskalacją przemocy w Izraelu

23.11.2022

Unia Europejska wyraziła w środę zaniepokojenie „eskalacją przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich”. Tego samego dnia rano w pobliżu przystanków autobusowych w Jerozolimie doszło do dwóch eksplozji, w wyniku których zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych.

„Unia Europejska z całą mocą potępia ostatnie ataki terrorystyczne w Jerozolimie. Dwie eksplozje przy wjeździe do Jerozolimy i na skrzyżowaniu Ramot zabiły co najmniej jedną osobę, a wiele osób zostało rannych. Rodzinom ofiar składamy najszczersze kondolencje, a rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia” – oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

„UE jest zaniepokojona niebezpieczną eskalacją przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich. UE pozostaje mocno zaangażowana w zapobieganie terroryzmowi i walkę z nim” – zapewnił przedstawiciel KE.

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych w środę rano w wyniku dwóch eksplozji, do których doszło w pobliżu przystanków autobusowych w Jerozolimie; izraelska policja przypuszcza, że zamachów mogli dokonać palestyńscy bojownicy.

Do zamachów w Jerozolimie doszło kilka godzin po śmierci 16-letniego Palestyńczyka w mieście Nablus na Zachodnim Brzegu Jordanu, czyli na kontrolowanym przez izraelski rząd terytorium zamieszkanym przez ludność arabską. Tylko w tym roku zginęło tam ponad 130 Palestyńczyków, odnotowano też 25 ofiar śmiertelnych po stronie Izraela. Biorąc pod uwagę ten bilans, można mówić o eskalacji izraelsko-palestyńskiego konfliktu, ponieważ 2022 rok jest pod tym względem najtragiczniejszy od 16 lat – poinformowała telewizja Al-Dżazira.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne