New York
61°
Sunny
6:15 am7:35 pm EDT
5mph
77%
29.8
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport

Ukraina grozi bojkotem igrzysk w przypadku zaproszenia Rosjan

26.01.2023

Ukraina zagroziła w czwartek bojkotem igrzysk olimpijskich zaplanowanych na 2024 rok w Paryżu, jeśli zostaną zaproszeni rosyjscy i białoruscy sportowcy, To reakcja na słowa mer Paryża Anne Hidalgo, która powiedziała, że ??chce, aby rosyjscy sportowcy startowali pod neutralnym sztandarem.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ze swej strony sporządził w środę mapę drogową mającą na celu ich reintegrację ze światowym sportem, oświadczając, po konsultacji z przedstawicielami sportowców, międzynarodowych federacji i narodowych komitetów olimpijskich, że „żaden sportowiec nie powinien być wykluczony z zawodów wyłącznie na podstawie paszportu”.

„Taka sytuacja jest dla naszego państwa nie do zaakceptowania” – tak zareagował w czwartek ukraiński minister sportu i młodzieży Wadym Gutcajt. Według niego Kijów wywiera obecnie presję na MKOl i inne organizacje międzynarodowe, aby doprowadzić do wykluczenia Rosjan i Białorusinów z igrzysk olimpijskich.

„Nasze stanowisko pozostaje niezmienione: dopóki na Ukrainie trwa wojna, rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni brać udziału w międzynarodowych zawodach” – napisał Gutcajt na Facebooku.

„Jeśli nie zostaniemy wysłuchani, nie wykluczam, że zbojkotujemy i odmówimy udziału w igrzyskach” – dodał.

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zażądał już od swojego francuskiego odpowiednika Emmanuela Macrona, by Rosjanie zostali wykluczeni z igrzysk, zaplanowanych za niecałe dwa lata.

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowala Ukrainę.(PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner