New York
50°
Sunny
6:52 am7:11 pm EDT
4mph
43%
29.98
SatSunMon
48°F
61°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraina: Około trzech tysięcy zabitych w trakcie wojny zidentyfikowano dzięki badaniom DNA

07.03.2023

Około trzech tysięcy osób, które zginęły w czasie wojny udało się zidentyfikować za pomocą ekspertyzy DNA – powiedział w poniedziałek zastępca szefa Narodowej Policji Ukrainy, szef Głównego Wydziału Śledczego Maksym Cuckiridze.

„Jak dotąd nasi funkcjonariusze z wydziału kryminalnego wraz z ekspertami z Państwowego Naukowo-Badawczego Centrum Ekspercko-Kryminalistycznego MSW zidentyfikowali około 3 tysięcy zamordowanych Ukraińców. Kolejne 2,8 tys. ciał pozostaje niezidentyfikowanych z powodu braku porównawczego materiału DNA” – powiedział Cuckiridze w telewizji. Dodał, że obecnie tworzona jest baza danych DNA. Już prawie 16 tys. krewnych osób zabitych lub zaginionych przekazało swój materiał genetyczny.

Zastępca Szefa Policji zaznaczył, że działania specjalistów medycyny sądowej przy identyfikacji ciał są obecnie znacznie szybsze dzięki wykorzystaniu mobilnych laboratoriów DNA.

„Mobilne laboratoria, które otrzymaliśmy dzięki partnerom międzynarodowym, pozwalają na szybkie pobranie DNA od zabitych i ich bliskich. Takie laboratoria były wykorzystywane do identyfikacji ciał po atakach rakietowych na centrum handlowe w Kremenczuku, w centrum Winnicy, podczas katastrofy śmigłowca pod Kijowem” – podkreślił Cuckiridze.

Dodał, że zazwyczaj pracują dwa mobilne laboratoria DNA, z których jedno pobiera DNA od zabitego, a drugie – od jego krewnych. Następnie materiał w ciągu kilku minut jest porównywany, co pozwala na szybkie ustalenie tożsamości ofiary.

„Na dzień dzisiejszy Policja Narodowa posiada osiem mobilnych laboratoriów. Ale planujemy wyposażyć każdy region w taki sprzęt, co znacznie poprawi efektywność pracy śledczych z zakresu kryminalistyki. Dlatego prowadzimy rozmowy z ambasadą USA w sprawie ich zakupu” – podkreślił wiceszef ukraińskiej policji. (PAP)

sm/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY