New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
8mph
95%
29.36
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraina: Rosja może wzmocnić szantaż jądrowy, by udaremnić wizytę Bidena w Europie

19.02.2023

Rosja może wzmocnić szantaż jądrowy przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Europie, aby udaremnić tę wizytę i osłabić wsparcie dla Ukrainy – ocenił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram wywiad wskazał, że w Rosji rozpoczynają się ćwiczenia strategicznych sił jądrowych.

„Potwierdzono przygotowania komponentów strategicznych sił jądrowych do odpalenia rakiet balistycznych bazujących na morzu i lądzie, a także pocisków manewrujących odpalanych z powietrza” – oświadczył HUR.

Podał także, że w ramach przygotowań do tych manewrów przetestowano system Monolit, służący do scentralizowanego dowodzenia bojowego siłami zbrojnymi Rosji. Podniesiono też stan gotowości bojowej strategicznych sił jądrowych.

„Takie działania władz wojskowych i politycznych Rosji mają na celu w szczególności przeszkodzenie wizycie Bidena w Europie, zaplanowanej na 20-22 lutego, poprzez jawny szantaż jądrowy, a także osłabienie wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy” – ocenił wywiad.

Biden wyrusza w poniedziałek do Polski, gdzie od wtorku składa wizytę – drugą już od czasu, gdy Rosja rozpoczęła, w lutym 2022 roku, inwazję na Ukrainę. Jak podkreślił Biały Dom, wizyta w Polsce jest częścią szerszych dyplomatycznych wysiłków administracji USA związanych z rocznicą inwazji. (PAP)

awl/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner