New York
75°
Cloudy
5:43 am8:21 pm EDT
5mph
69%
30.04
MonTueWed
82°F
84°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraina: świat przykłada zbyt małą wagę do zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

25.06.2023

Uwaga, jaką świat przykłada do zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest wciąż niewystarczająca – powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym przekazie wideo.

Ukraiński przywódca powiedział, że rozmawiał w niedzielę o zagrożeniach w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Kanady Justinem Trudeau i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

„Podzieliłem się z naszymi partnerami (…) danymi wywiadowczymi na temat rosyjskiego scenariusza z zaminowaniem elektrowni jądrowej w Zaporożu, który został zatwierdzony przez terrorystów. Możemy i musimy podjąć – wszyscy razem na świecie – bardzo konkretne kroki, aby zapobiec jakimkolwiek incydentom radiacyjnym” – powiedział Zełenski.

Dodał, że „równie niewystarczająca była reakcja na wysadzenie przez Rosjan elektrowni wodnej w Nowej Kachowce i celową próbę rosyjskich terrorystów zniszczenia tamy na innym zbiorniku – w Krzywym Rogu”.

Portal Ukrainska Prawda przypomniał w kontekście największej elektrowni jądrowej w Europie, że we wtorek szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow powiedział, iż Rosjanie zaminowali teren wokół elektrowni i niektóre jej elementy; w czwartek prezydent Zełenski informował, że Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego w elektrowni jądrowej w Zaporożu, co może doprowadzić do uwolnienia promieniowania. Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną, uznał taki scenariusz za „mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy”.

Zełenski dodał w wieczornym wystąpieniu, że w rozmowach ze światowymi przywódcami wymieniał się również ocenami tego, co dzieje się w Rosji (w kontekście nieudanego puczu – PAP), i że wszyscy podobnie postrzegają rozwój sytuacji i wiedzą, jak na nią reagować. (PAP)

sm/ sp/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner