New York
43°
Cloudy
7:11 am5:05 pm EST
12mph
47%
29.81
FriSatSun
43°F
50°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraina: Trwa zmasowany atak rakietowy; odgłosy wybuchów m.in. w Kijowie, Lwowie, Odessie i Mikołajowie

29.12.2022

Ukraińskie siły obrony powietrznej zneutralizują dzisiaj najwięcej rosyjskich pocisków od początku wojny – ocenił w czwartek rano na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. W kraju trwa zmasowany atak rakietowy wroga. Pojawiają się kolejne doniesienia o skutecznych działaniach sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Około godz. 7.30 czasu polskiego ukraińskie media i kanały na Telegramie powiadomiły o wybuchach w Kijowie, a także obwodach czernihowskim i odeskim. Informowano również o rakietach lecących w kierunku regionu sumskiego.

Jak oznajmił doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz, w czwartek można spodziewać się ataku z użyciem nawet około 100 pocisków, wystrzelonych w kilku turach.

„Pracują siły obrony powietrznej. Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły prywatny budynek w dzielnicy darnickiej (w Kijowie) i zaparkowany w pobliżu samochód. Weryfikujemy informacje na temat ofiar” – podały na Telegramie władze ukraińskiej stolicy.

Pociski wroga trafiły w kilka celów w Charkowie. „Seria wybuchów w mieście. (…) Sprawdzamy, w co dokładnie uderzono i czy ktoś ucierpiał” – napisał w mediach społecznościowych mer Charkowa Ihor Terechow (https://t.me/ihor_terekhov/579).

Odgłosy wybuchów było również słychać m.in. we Lwowie, Odessie i Mikołajowie. W obwodach żytomierskim i połtawskim uruchomiono systemy obrony przeciwrakietowej – poinformował portal Suspilne.

Co najmniej trzy pociski zestrzelono nad Morzem Czarnym, niedaleko wybrzeża w obwodzie mikołajowskim na południu kraju – przekazał Kim. (PAP)

szm/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY