New York
70°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
12mph
43%
30.25
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraina: Zełenski w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej: dziś znów walczymy ze złem

08.05.2023

Pamiętając o bohaterstwie milionów Ukraińców w czasie II wojny światowej ponownie walczymy dziś ze złem i znowu nie jesteśmy w tej walce osamotnieni – oświadczył w poniedziałek, w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Wspominając bohaterstwo milionów Ukraińców w wojnie przeciwko nazizmowi, widzimy takie samo bohaterstwo w działaniach naszych żołnierzy także dziś (…). Zło, niestety, powróciło. Tak, jak wówczas wtargnęło do naszych wsi i miast, tak robi to i teraz. Jak wtedy zabijało naszych ludzi, tak zabija i dziś. Choć agresor jest inny, to ma taki sam cel: zniewolenie albo zagładę” – powiedział prezydent.

Zełenski podkreślił, że Ukraina nie jest w swej walce osamotniona, gdyż po jej stronie stoi cały wolny świat.

„Walczyliśmy wtedy i walczymy dziś o to, by nikt znowu nie zniewalał innych narodów ani nie niszczył innych krajów. A całe to stare zło, które przywraca współczesna Rosja, zostanie pokonane tak samo, jak pokonany został nazizm” – oświadczył.

Zełenski poinformował, że w poniedziałek wniósł do parlamentu projekt ustawy, w którym zaproponował ustanowienie 8 maja Dniem Pamięci Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Przekazał także, że podpisał dekret, zgodnie z którym 9 maja będzie obchodzony na Ukrainie jako Dzień Europy.

„Będzie to Dzień Europy, która wspiera Ukraińców przez całe te dziewięć lat (rosyjskiej) agresji i 439 inwazji (Rosji) na pełną skalę. (…) Będzie to Dzień Europy – naszej sojuszniczki, która daje schronienie naszym kobietom i dzieciom. Która nie podważa naszej suwerenności i nie kwestionuje prawa do wyboru własnej drogi rozwoju. Która nigdy nie nazywa Ukrainy +wymyślonym+ czy +sztucznym+ tworem. I która daje nam broń, byśmy mogli bronić siebie i ją – naszą Europę!” – powiedział prezydent Ukrainy.

Do 2015 roku Ukraina obchodziła zakończenie II wojny światowej tak jak Rosja, 9 maja. W 2015 roku obchody przeniesiono na 8 maja, ustanawiając Dzień Pamięci i Pojednania.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner