New York
48°
Partly Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
17mph
61%
29.57
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraina: Zełenski zezwolił obcokrajowcom na służbę Gwardii Narodowej

22.02.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekret zezwalający cudzoziemcom i bezpaństwowcom na służbę w Gwardii Narodowej Ukrainy. Dotychczas mogli oni walczyć na froncie w szeregach Legionu Międzynarodowego.

Cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terytorium Ukrainy, nie byli wcześniej karani i spełniają wymagania dotyczące służby wojskowej określone w ustawie „O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej”, mogą zostać dobrowolnie, na podstawie umowy, przyjęci do służby wojskowej w Gwardii Narodowej Ukrainy – czytamy w dekrecie. (http://tinyurl.com/cstjmf33)

Aby wstąpić do Gwardii Narodowej, cudzoziemcy muszą złożyć wniosek do terytorialnego centrum rekrutacji w miejscu zamieszkania lub bezpośrednio do jednostki wojskowej, w której chcą służyć na podstawie kontraktu.

Cudzoziemki mogą być rekrutowane do służby wojskowej na podstawie kontraktu, jeśli są wolne stanowiska w Gwardii Narodowej, które mogą być obsadzone przez kobiety.

Po przejściu badań lekarskich należy zdać egzamin sprawnościowy. Cudzoziemcy rekrutowani do służby wojskowej będą mieli dwumiesięczny okres próbny. Kontrakty z szeregowymi będą zawierane na trzy lata, a z sierżantami i oficerami – na okres od trzech do pięciu lat.

Wcześniej cudzoziemcy mogli służyć tylko w Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej Ukrainy – jednostce Sił Zbrojnych Ukrainy, w której skład wchodzą ochotnicy będący obywatelami innych krajów. Legion został utworzony z inicjatywy prezydenta Zełenskiego 27 lutego 2022 roku dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją w związku z licznymi zgłoszeniami obywateli innych państw. (PAP)

ira/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner