New York
81°
Fair
5:30 am8:14 pm EDT
6mph
32%
29.86
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Ukraińcy ponownie walczą o życie

26.11.2022

Jest podobieństwo między obecną wojną na Ukrainie a głodem sprzed 90 lat – Ukraińcy ponownie walczą o zachowanie życia, stwierdziła w sobotę na Twitterze przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, wyrażając swoje poparcie dla Ukrainy w rocznicę Hołodomoru.

„Pamiętamy o wszystkich tych, których reżim sowiecki pozostawił na śmierć głodową” – napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w 90. rocznicę Hołodomoru, wyrażając poparcie dla szczytu „Ziarno z Ukrainy” zorganizowanego przez prezydenta Wołodomyra Zełenskiego w Kijowie.

Podczas szczytu prezydent Ukrainy powiedział, że Kijów zebrał około 150 milionów dolarów z ponad 20 krajów i Unii Europejskiej na eksport zboża do krajów zagrożonych głodem, w tym do Etiopii, Sudanu, Sudanu Południowego, Somalii i Jemenu.

„Planujemy wysłać co najmniej 60 statków z ukraińskich portów do krajów najbardziej zagrożonych głodem i suszą” – powiedział Zełenski. „Będzie to jeden z największych wkładów w globalną stabilność – prawdziwy i bardzo potrzebny krok” – stwierdził.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w sobotę w nawiązaniu do szczytu w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego, poinformowało NATO na Twitterze.(PAP)

wr/ tebe/

Tagi Ukraina Wojna

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner