New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Umowa z Meksykiem pozwoli na wydalenie z Ameryki do tego kraju nielegalnych imigrantów z Wenezueli

13.10.2022

USA i Meksyk przystały na ograniczenie rosnącej liczby Wenezuelczyków przekraczających ich wspólną granicę. Pozwoli to Amerykanom na wydalanie tych imigrantów do Meksyku. Jednocześnie tysiące innych będą mogły się ubiegać o przybycie drogą powietrzną z powodów humanitarnych.

„Działania te jasno pokazują, że istnieje legalny i uporządkowany sposób wpuszczania Wenezuelczyków do Stanów Zjednoczonych. Legalny wjazd jest na to jedynym sposobem” – podkreślił w środę w minister bezpieczeństwa wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas.

Niekontrolowany napływ imigrantów budzi sprzeciw dużej części społeczeństwa amerykańskiego. Może to spowodować utratę kontroli Demokratów Joe Bidena nad Kongresem w listopadowych wyborach. Republikańscy oponenci prezydenta wskazują na fiasko jego polityki imigracyjnej.

Reuters zauważył, że od 12 października Waszyngton zacznie procedurę umożliwiającą przybycie do Ameryki 24 tys. wenezuelskich migrantów drogą powietrzną.

„Ci, którzy próbują nielegalnie przekroczyć południową granicę Stanów Zjednoczonych, zostaną odesłani do Meksyku i nie będą kwalifikować się do tego procesu w przyszłości” – podał Reuters.

Umowa amerykańsko-meksykańska opiera się na programie „Uniting for Ukraine” (zjednoczenie dla Ukrainy). Po inwazji Rosji 24 lutego Ukraińcy mogą przybywać do Stanów, kiedy złożą o to wniosek spoza USA i zapewnią sobie w USA sponsora.

Aby powstrzymać rosnącą falę imigracji, Meksyk na mocy porozumienia będzie tymczasowo przyjmował nielegalnych imigrantów wydalanych z USA. Nie określił ich liczby. Na prośbę południowego sąsiada, Waszyngton zapewni natomiast dodatkowe 65 tys. tymczasowych wiz dla migrantów do pracy pozarolniczej.

Między październikiem 2021 roku a sierpniem 2022 roku służby graniczne USA zatrzymały ponad 150 tys. Wenezuelczyków. Dla porównania w roku podatkowym 2021 było ich 48 tys.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner