New York
45°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
8mph
65%
29.9
TueWedThu
46°F
43°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Unia zwiększa pomoc humanitarną dla Strefy Gazy o 25 mln euro

06.11.2023

Unia Europejska zwiększa pomoc humanitarną dla Strefy Gazy o 25 milionów euro. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej na spotkaniu z unijnymi ambasadorami w Brukseli. Ursula von der Leyen dodała, że tym samym wsparcie humanitarne przekazane przez Wspólnotę do Strefy Gazy wzrośnie do 100 milionów euro. Podkreśliła, że Unia rozmawia także z Izraelem, Egiptem i ONZ, aby zapewnić więcej konwojów humanitarnych do Gazy, bo dotychczasowa pomoc jest niewystarczająca, by odpowiedzieć na potrzeby ludności cywilnej.


Priorytetem – jak mówiła Ursula von der Leyen – jest zwiększenie zdolności logistycznych na przejściu granicznym w Rafah, ale Unia rozmawia też o trasach dodatkowych. „Chodzi o korytarz morski z Cypru, który gwarantowałby stałą, uregulowaną i solidną pomoc” – dodała szefowa Komisji. Zaapelowała również o uwolnienie wszystkich zakładników.


Podkreślała, że ta wojna nie może rozlać się na cały region i że trzeba pracować nad rozwiązaniem długofalowym, w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe, czyli Izrael i sąsiadującą niepodległą Palestynę, ale też zastrzegła – „Gaza nie może być bezpiecznym schronieniem dla terrorystów. Organizacja terrorystyczna jaką jest Hamas nie może kontrolować Strefy Gazy” – mówiła przewodnicząca Komisji. Powtórzyła też wcześniejsze stanowisko potępiające Hamas za atak na Izrael 7 października i rzeź niewinnych cywilów. Powiedziała, że moralnym obowiązkiem jest okazywanie solidarności z Izraelem w obliczu masowego mordu na Żydach od czasu Holokaustu i że Izrael ma prawo do obrony zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w wk

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00