New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura
Polonia

Unikalne prace Bożeny Gajewskiej

06.08.2022

W Skulski Art Gallery w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, otwarta została w niedzielę, 31 lipca, wystawa prac Bożeny Gajewskiej. Artystkę przedstawił i oficjalnie otworzył wystawę wiceprezes zarządu fundacji Tomasz Szybowski.

Co ciekawe, artystka ma 78 lat (do czego oficjalnie się przyznała) i jest to jej pierwsza taka wystawa w życiu. Zaprezentowała obrazy wykonane techniką krzyżykową oraz wiązaną, haftowane i wyszywane serwety oraz obrusy. Przedsrtawiła też liczne pamiątki, które zbierała podczas podróży po Polsce i świecie.

Obrusy Bożeny Gajewskiej

W Polsce pani Bożena była nauczycielką fizyki. W Stanach Zjednoczonych imała się różnych zajęć, ale najdłużej pracowała w sklepie spożywczym w pobliżu Word Trade Center na Manhattanie. Pasja do twórczości artystycznej obudziła się w niej już w Polsce i pozostała do dziś.

„Obrazy zaczęłam wyszywać w Polsce i kontynuuję te prace w Stanach Zjednoczonych, bo po prostu to lubię – mówiła Bożena Gajewska. – Robię też serwetki i obrusy. Kiedyś wykonałam bardzo długi obrus, który był przewidziany na stół dla 36 osób. Ofiarowałam go mojej znajomej. Chętnie dzielę się z ludźmi swoim doświadczeniem i pracami. Lubię jeździć po świecie. Z każdej podróży przywożę ciekawe rzeczy: lalki, instrumenty muzyczne, bo skończyłam szkołę muzyczną, kubeczki, filiżanki i wiele innych“.

Bożena Gajewska opowiada o swoich pracach

Obrazy, które artystka zawiesiła na ścianach, wzbudziły zachwyt oglądających, a przede wszystkim spodobała się „Cyganka”. Pani Bożena opowiedziała o swych pracach, jak je wykonywała i co była dla niej inspiracją.

„Najbardziej lubię obraz ze wschodzącym słońcem nad domkami z brązowymi dachami. To moje wspomnienie ze wsi Krzywowola w województwie lubelskim, gdzie mieszkała moja babcia. Wykonałam go metodą wiązania. Inny obraz, wykonany metodą krzyżykową, przedstawia mały kościółek na wsi. Z obrazem przedstawiającym polską chatę, w której pobliżu rosną malwy, wiążą się też wspomnienia mojego dzieciństwa. Pamiętam, jak zbieraliśmy kwiatki tych malw i z płatków robiliśmy małe samochodziki“.

Alicja Woźniak (z lewej) trzyma stare żelazka, o których opowiadała Bożena Gajewska

Zapytana o obraz „Cyganka“ pani Bożena wyjaśniła, że pamięta Cyganów, którzy mieszkali pod lasem we wsi babci. Palili ogniska, tańczyli, śpiewali i grali na różnych instrumentach. „Lubiłam przebywać z nimi i podziwiałam ich kulturę. Efektem tych bliskich spotkań jest obraz Cyganki ze skrzypcami, wykonany metodą krzyżykową. Jego stworzenie zabrało mi najwięcej czasu, bo blisko pięć miesięcy“ – podkreśliła i dodała, że pięć lat temu podarowała swój obraz „Ostatnia wieczerza” Sanktuarium Matki Boże Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie.

Obraz pt. „Cyganka”, wyszyty metodą krzyżykową, bardzo się podobał widzom

Artystka zaznaczyła, że uwielbia maki, więc obraz z tymi kwiatami też wykonała.

„Prezentuję też obraz ‚Mona Lisa‘. To jest moja Mona Lisa – stwierdziła pani Bożena – nie Leonarda da Vinci, bo nie lubię kobiet, które nie mają brwi, więc pozwoliłam sobie je doszyć. Wydaje mi się, że dzięki temu Mona Lisa ładniej wygląda“ – uznała Bożena Gajewska.

Wystawę można oglądać w Skulski Art Studio Gallery (177 Broadway, Clark, NJ) do połowy sierpnia.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner