Po raz 74. odbyła się na Greenpoincie uroczystość związana z Dniem Flagi Stanów Zjednoczonych. W ceremonii organizowanej od wielu dekad przez szkołę podstawową PS 34 wzięli udział nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również politycy i przedstawicie różnych organizacji i instytucji – w tym także polonijnych – działających w tej dzielnicy. Swoją obecność w tej placówce, jako honorowy absolwent, zaznaczył także pięściarz Adam Kownacki.
Wojtek Maślanka
Święto amerykańskiej flagi obchodzone jest zawsze 14 czerwca, w rocznicę przyjętej w 1777 roku przez Drugi Kongres Kontynentalny rezolucji dotyczącej Gwieździstego Sztandaru. Na Greenpoincie uroczystość poświęconą amerykańskiej fladze organizuje szkoła podstawowa PS 34 i robi to już od 1949 roku. Dzięki wieloletniej tradycji i licznemu udziałowi okolicznych mieszkańców, ceremonia ta stała się wydarzeniem dzielnicowym. Dlatego też zawsze uczestniczą w niej przedstawiciele świata polityki oraz lokalni działacze, w tym także osoby reprezentujące polonijne instytucje. Nie brakuje okolicznych mieszkańców, nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców. W tym roku tłumy wokół szkoły PS 34 pojawiły się nie tylko 14 czerwca, w Dniu Flagi, ale również tydzień później, gdy placówkę tę odwiedził Adam Kownacki, jeden z najlepszych polskich pięściarzy wagi ciężkiej i zarazem dwukrotny laureat złotych rękawic, a także absolwent tej szkoły.
DZIEŃ FLAGI
„To był piękny dzień i cudowna uroczystość, która zjednoczyła całą naszą społeczność. Od wielu lat ta tradycja zawsze trafia do serc mieszkańców Greenpointu i osób zaangażowanych w jej organizację. Jestem dumny z programu artystycznego zaprezentowanego przez naszych uczniów, ponieważ podkreśla on ich aktywność i umiejętności” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Alain Beugoms, dyrektor szkoły podstawowej PS 34 tuż po zakończeniu ceremonii związanej ze świętem Gwieździstego Sztandaru.
Uroczystość ta, jak zawsze, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a w związku z tym, że dopisała pogoda, to zamknięty odcinek Norman Avenue pomiędzy Eckford Steet a McGuinness Boulevard był wypełniony do ostatniego miejsca. Pojawiło się tam kilkaset ludzi; samych tylko uczniów PS 34 było ponad 400.
Wśród gości honorowych można było zauważyć m.in.: Emily Gallagher, poseł stanową reprezentującą w legislaturze w Albany 50. dystrykt, w skład którego wchodzi Greenpoint, radnego tej dzielnicy Lincolna Restlera, Alicję Winnicką, byłą kurator 14. dystryktu nowojorskiego Wydziału Oświaty i byłą dyrektorkę PS 34, a obecnie przedstawicielkę Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Ryszarda Mazura, prezesa North Brooklyn Development Corporation.
W okolicznościowej akademii uczestniczyli również obecni oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy PS 34. Wielką niespodziankę sprawiła wszystkim greenpoincka nestorka i działaczka Edith Schkrutz, która od kilku dekad systematycznie bierze udział w tej uroczystości, a poza tym 16 czerwca skończyła 101 lat. W związku z tymi urodzinami wszyscy chóralnie odśpiewali jej „Happy Birthday”.
Ceremonia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego przez weteranów związanych z Monitor Museum – Janice i George’a Weinmannów – oraz od odśpiewania hymnu narodowego. „The Star-Spangled Banner” został zaprezentowany przez szkolny chór, któremu wtórowali wszyscy zebrani na uroczystości. Pojawiły się również inne patriotyczne utwory, jak: „America”, „You’re a Grand Old Flag”, „America the Beautiful”, a także pieśń „Lift Every Voice and Sing” – uznawana za hymn Afroamerykanów.
Po tym patriotycznym wstępie wszystkich gości i ludzi zebranych na uroczystości powitał dyrektor szkoły Alain Beugoms, który wygłosił także krótkie przemówienie. Wspomniał w nim, że uroczysta celebracja amerykańskiego Dnia Flagi jest wieloletnią tradycją PS 34. Podziękował też wszystkim za liczny udział w tym wydarzeniu i pomoc w jego przygotowaniu oraz za wsparcie, jakie szkoła od nich otrzymuje. Podkreślił również, że uroczystość ta jednoczy całą greenpoincką społeczność bowiem biorą w niej udział zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, a także okoliczni mieszkańcy oraz lokalni politycy i działacze. Zaznaczył też, że Dzień Flagi to także okazja do pokazania zdolności i umiejętności uczniów PS 34. Na zakończenie zachęcił wszystkich do dalszej współpracy.
Głos zabrała również Emily Gallagher. Poseł stanowa w swoim krótkim wystąpieniu podkreśliła, że jest dumna, iż może uczestniczyć w tej uroczystości i spędzić to wyjątkowe święto ze społecznością, którą reprezentuje w Albany. W podobnym tonie wypowiedział się radny Lincoln Restler, który dodatkowo zapewnił, że z przyjemnością weźmie udział za rok w jubileuszowej, 75. edycji tego święta. Dodał, że Dzień Flagi to także okazja do pokazania różnorodności etnicznej Greenpointu. Przy tej okazji zwrócił uwagę na obowiązujący w PS 34 Dual Polish-English Language Program, który – jak stwierdził – jest dla Brooklynu skarbem, ponieważ jest jedynym polsko-angielskim programem nauczana w tej dzielnicy. Obecnie korzysta z niego ok. 150 uczniów mających polskie pochodzenie.
Po oficjalnych przemowach rozpoczęła się część artystyczna, podczas której uczniowie poszczególnych klas przedstawili różne tańce i układy choreograficzne do znanych przebojów opowiadających o urokach Stanów Zjednoczonych oraz nawiązujących do amerykańskiej potęgi i dumy. Wśród nich były utwory: „Fifty Nifty United” Raya Charlesa, „Back in the USA” Franka Sinatry, „Rock in the USA” Johna Mellencampa, „America” Neila Diamonda, „More Than a Flag” Brandona Davisa, „America to Me” Jacka Hartmanna oraz „Hit the Road Jack” Raya Charlesa i „Fever” Peggy Lee.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w prezentacjach byli ubrani w stroje w kolorach symbolizujących barwy amerykańskiej flagi: białym, czerwonym i niebieskim, co bardzo podkreślało wymowę i symbolikę celebrowanego święta.
Poza tym na szkolnym ogrodzeniu można było zobaczyć prace plastyczne związane z Dniem Flagi. Zostały również zaprezentowane najciekawsze wiersze i eseje, a ich autorzy otrzymali specjalne dyplomy i nagrody w postaci 50-dolarowych certyfikatów. Uczennica trzeciej klasy Sophia Szmyt przedstawiła wiersz, który napisała na temat Statui Wolności. Z kolei czwartoklasista Emmanuel Vazquez-Kopec przeczytał esej, w którym opisał amerykańskie życie swojego polskiego dziadka Jana. Natomiast uczennica piątej klasy Cordelia Walsh Cwiok zaprezentowała pracę, w której poruszyła temat ochrony środowiska i zachęcała do dbania o nasze otoczenie.
Okolicznościowa akademia trwała prawie półtorej godziny, ale w związku z ciekawym i bardzo dynamicznym programem nikt się nie nudził. Wszyscy byli zadowoleni i pod wielkim wrażeniem talentów uczniów PS 34.
„Była to bardzo piękna, ciekawa i kolorowa uroczystość. Dzieci były nie tylko dobrze przygotowane, ale również odpowiednio ubrane, więc na pewno wychowawcy włożyli w to dużo pracy, za co należą im się ogromne podziękowania” – stwierdziła Renata Magiera, mama Mateusza uczęszczającego do trzeciej klasy, w której obowiązuje dwujęzyczny program nauczania.
Na umiejętności i poziom uczniów tej placówki oświatowej uwagę zwróciła także Alicja Winnicka, była kurator 14. dystryktu nowojorskiego Wydziału Oświaty i była dyrektorka PS 34.
„Dzieci zawsze przygotowują piękne występy, a w tym roku świetnie zaprezentowali się także uczniowie z klas z dwujęzycznym polsko-angielskim programem nauczania. W dodatku wspaniały i wzruszający esej o swoim polskim dziadku napisał i zaprezentował uczeń czwartej klasy” – podkreśliła Alicja Winnicka reprezentująca obecnie Radę Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Jako że była z tą szkołą związana przez wiele lat, udział w tej akademii był dla niej jak „powrót do domu”.
„Pierwszy raz w uroczystości związanej z Dniem Flagi uczestniczyłam prawie 20 lat temu. Było to w 2005 roku, wówczas 5 czerwca zostałam dyrektorem tej szkoły, a dziewięć dni później już obchodziliśmy nasz Flag Day. Od tej pory uwielbiam to przedsięwzięcie i uważam, że bardzo dobrze, że obecny dyrektor podtrzymuje tę tradycję. Jest to tym ważniejsze, że nie tylko uczniowie i ich rodzice uczestniczą w tej uroczystości, ale zawsze przychodzą na nią także lokalni politycy i działacze oraz mieszkańcy Greenpointu” – stwierdziła Alicja Winnicka. Zapewniła też, że nadal chętnie będzie uczestniczyła w kolejnych tego typu wydarzeniach.
HONOROWY ABSOLWENT
„Wizyta Adama Kownackiego w PS 34 była dla nas wielkim wydarzeniem i przyniosła sporo radości do naszej szkolnej społeczności. Zarówno uczniowie, pracownicy, jak i rodzice byli podekscytowani spotkaniem z bohaterem pochodzącym z ich rodzinnego miasta – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Alain Beugoms. – Wspólnie z Adamem i jego byłymi nauczycielami trochę powspominaliśmy dawne czasy, a później on rozdawał autografy” – opowiadał dyrektor szkoły podstawowej PS 34. Dodał, że dzieci były bardzo wdzięczne za słowa zachęty do walki o swoje marzenia i realizację. „Szkoła PS 34 to jego dom i tutaj są jego najwięksi fani” – dodał Alain Beugoms.
Wizyta Adama Kownackiego w szkole, w której uczył się języka angielskiego oraz zdobywał amerykańską wiedzę, miała miejsce w środę, 21 czerwca. Spotkanie byłego ucznia tej placówki, uznanego obecne za jej honorowego absolwenta, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Prócz uczniów i nauczycieli wzięli w nim udział także rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki oświatowej. Wszyscy chętnie wspominali dawne czasy, rozmawiali na temat boksu i realizacji marzeń oraz byli dumni, że związani są ze szkołą, do której w przeszłości chodził jeden z najlepszych obecnie polskich i światowych pięściarzy.
„Powrót Adama Kownackiego do PS 34 był bardzo entuzjastycznie przyjęty przez uczniów i nauczycieli, którzy z dumą przywitali swojego wychowanka” – podkreślił Grzegorz Fryc, główny pomysłodawca tej akcji i zarazem jeden z rodziców, bowiem jego syn Julek również jest uczniem tej placówki. Dodał, że cała szkoła PS 34 od dawna trzyma kciuki i mocno kibicuje Adamowi Kownackiemu. Również popularny „Babyface” – bo taki pseudonim sportowy przylgnął do polskiego pięściarza – był bardzo zadowolony z tego spotkania. Był ono dla niego także formą relaksu i odprężenia się od ciężkich treningów i przygotowań do walki, którą stoczył kilka dni później.