New York
48°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
15mph
60%
29.6
SunMonTue
72°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: 12 ukraińskich pilotów ma być latem gotowych do lotów bojowych na F-16

11.03.2024

Latem 12 ukraińskich pilotów ma być gotowych do lotów bojowych na samolotach F-16 po zakończeniu szkolenia w Danii, Wielkiej Brytanii i USA – poinformował w poniedziałek dziennik „New York Times”. Jednak do tego czasu trafi na Ukrainę tylko sześć z 45 obiecanych przez europejskich sojuszników F-16.

Jak pisze „NYT”, w porównaniu do normalnych standardów, szkolenie ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach przebiega błyskawicznie.

Mimo to proces ten przebiega wolniej niż oczekiwano na Ukrainie i w krajach sojuszniczych, ponieważ piloci wyszkoleni na samolotach i w taktyce z czasów sowieckich muszą nauczyć się języka angielskiego i zachodnich nawyków bojowych, aby skutecznie wykorzystywać F-16.

Wiosną ubiegłego roku Dania stanęła na czele koalicji krajów europejskich zaangażowanych w dostarczenie Ukrainie zachodnich myśliwców. Ukraińscy urzędnicy, którzy już wcześniej przezwyciężali zachodni opór przed dostarczaniem zaawansowanej broni (artylerii, pocisków obrony powietrznej, czołgów) powiedzieli, że myśliwiec jest ostatnią główną bronią, jakiej żołnierze ukraińscy potrzebują, aby zwyciężyć w wojnie z Rosją.

Jak dotąd Dania, Holandia, Norwegia i Belgia zobowiązały się do wysłania na Ukrainę 45 myśliwców, co wystarczy do utworzenia trzech małych eskadr. Dania wyśle sześć samolotów późną wiosną, a 13 ma dostarczyć do końca roku i w 2025 roku. Pozostałe kraje nie ustaliły jeszcze daty dostaw swoich F-16. Jak powiedział Jurriaan Esser, rzecznik resortu obrony Holandii, jego kraj wyśle zadeklarowane 24 samoloty, kiedy Ukraina będzie gotowa je przyjąć.

Konieczność naprawy i modernizacji przestarzałych i zniszczonych w wyniku działań zbrojnych pasów startowych na lotniskach w Ukrainie może jeszcze bardziej opóźnić wejście F-16 do wojny – podsumowuje „New York Times”. (PAP)

ira/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner