New York
59°
Cloudy
6:49 am6:43 pm EDT
13mph
81%
30.29
FriSatSun
63°F
68°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: 140 osób zginęło w niemal 30 masowych morderstwach w pierwszej połowie 2023 roku

14.07.2023

W Stanach Zjednoczonych od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. odnotowano 28 masowych morderstw, w których zginęło 140 osób. Niemal wszystkie dotyczyły ataków z bronią palną – poinformowała w piątek agencja AP.

W minionym półroczu w Stanach Zjednoczonych doszło do największej liczby masowych morderstw od 2006 r. W tym czasie liczba ofiar rosła niemal co tydzień.

„To upiorny kamień milowy” – powiedział Brent Leatherwood prominentny polityk partii Republikańskiej. Jego dzieci chodziły do prywatnej szkoły chrześcijańskiej w Nashville, w której 27 marca 2023 r. jeden z jej byłych uczniów zastrzelił trójkę dzieci i troje dorosłych. „Nigdy nawet nie pomyślałbyś, że twoja rodzina może się znaleźć w tych strasznych statystykach” – dodał Leatherwood.

„Kiedyś mówiliśmy, że takich ataków jest do 26 rocznie. Fakt, że w przeciągu pół roku ta liczba wynosi 28 jest zatrważający – powiedział James Alan Fox, profesor kryminologii z uniwersytetu bostońskiego, cytowany przez AP. Fox wiąże rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych ze zwiększoną produkcją broni i łatwym do niej dostępem.

Mimo licznych morderstw Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (NRA) sprzeciwia się prawnemu ograniczeniu dostępu do broni palnej. „Choć prezydent Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris próbują zmienić drugą poprawkę do Konstytucji (policja nie może naruszać prawa ludzi do posiadania i noszenia broni-PAP) to nie pozwolimy i nie przeprosimy za bronienie prawa Amerykanów do samoobrony” – powiedział w oficjalnym oświadczeniu Billy McLaughlin, rzecznik NRA.

Za morderstwo masowe uważa się zabójstwo co najmniej czterech osób (nie licząc napastnika, jeśli zginął) popełnione w ciągu 24 godzin od zamordowania pierwszej ofiary. W Stanach Zjednoczonych od początku roku popełniono już około 300 przestępstw z użyciem broni palnej. (PAP)

nix/ tebe/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY