New York
81°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
2mph
75%
30.14
SatSunMon
84°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA: Administracja Bidena ogłosiła kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 2,6 mld dol.

04.04.2023

Administracja Joe Bidena ogłosiła we wtorek kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 2,6 mld dol. W 35. transzy pomocy wojskowej znalazły się dodatkowe zestawy amunicji m.in. do systemów Patriot, HIMARS i czołgów, pociski przeciwpancerne TOW i mobilne systemy przeciwdronowe.

Jak podał w komunikacie Pentagon, na nowy pakiet składa się amunicja różnego rodzaju o wartości 500 mln dolarów, która zostanie przekazana z amerykańskich magazynów, oraz broń i amunicja o wartości 2,1 mld dolarów, którą USA zakupią dla Ukrainy w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Na liście uzbrojenia znalazły się m.in. rakiety systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS, amunicja artyleryjska, moździerzowa i czołgowa różnych kalibrów, kierowane pociski przeciwpancerne TOW i Javelin, 400 granatników, 11 pojazdów zabezpieczenia technicznego, 61 wojskowych cystern, 11 ciężarówek, 19 mobilnych systemów przeciwdronowych, w tym 10 wyrzutni rakiet kierowanych laserem, trzy radary, pociski do posowieckich systemów artylerii rakietowej Grad oraz sprzęt do przepraw rzecznych i komunikacji.

Ogłoszony we wtorek pakiet jest 35. transzą uzbrojenia dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Łączna wartość zadeklarowanego dotąd sprzętu to ponad 35 mld dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner