New York
75°
Fair
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
88%
30.05
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

USA: Amerykanie bardziej obawiają się cyberataków niż broni nuklearnej

07.04.2023

Amerykanie uważają cyberataki za największe zagrożenie dla kraju – obawiają się ich bardziej niż broni nuklearnej, terroryzmu, zmian klimatu czy migracji – pokazują sondaże, na które powołuje się w piątek portal Axios.

„Narodowa obsesja na punkcie ataku komputera na komputer, udokumentowana w sondażu Gallupa z 2023 r. i badaniu Pew Research z 2022 r. ujawnia się w czasie, gdy do cyberataków zdaje się dochodzić wszędzie i nigdzie jednocześnie” – ocenia Axios.

W opublikowanym w marcu sondażu Gallupa 84 proc. respondentów uznało cyberterroryzm za krytyczne zagrożenie, co uplasowało go ponad 10 innymi obawami, w tym przed międzynarodowym terroryzmem, globalnym ociepleniem, wojną między Rosją a Ukrainą i irańskim programem nuklearnym.

W sondażu Pew Research, opublikowanym w czerwcu 2022 r., 71 proc. Amerykanów uznało „cyberataki z innych krajów” za największe zagrożenie – większe niż wpływy i siła Chin lub Rosji, globalne ocieplenie i choroby zakaźne.

Strach przed cyberatakiem wykracza poza podziały partyjne, co częściowo wyjaśnia jego wysoką pozycję – zaznacza Axios. W ankiecie Gallupa zwolennicy Republikanów nieco częściej niż wyborcy Demokratów uznawali irański program nuklearny za większe zagrożenie niż cyberterroryzm. Demokraci mniej martwili się o Iran, a bardziej o globalne ocieplenie. Jednak respondenci z obu stron wyrazili jednakowo wysokie zaniepokojenie cyberterroryzmem.

„To coś nowego. Ludzie boją się technologii, zwłaszcza gdy jej nie rozumieją” – skomentował James Lewis z ośrodka analitycznego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (CSIS).

Część ekspertów uważa, że obawa Amerykanów przed cyberwojną jest przesadzona.

„Rosjanie lub Chińczycy nie przeprowadzą cyberataku (na USA), chyba że uznają, że wojna jest nieuchronna” – stwierdził Lewis. (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner