New York
61°
Cloudy
6:46 am6:48 pm EDT
15mph
89%
30.16
TueWedThu
61°F
68°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Amerykańskie myśliwce przechwyciły sześć rosyjskich samolotów w pobliżu Alaski

15.05.2023

Amerykańskie myśliwce przechwyciły sześć rosyjskich samolotów wojskowych, które znajdowały się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu Alaski – poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Przechwycone rosyjskie maszyny, to bombowce strategiczne Tu-95, tankowce powietrzne Ił-78 i myśliwce Su-35 – przekazało NORAD w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Dowództwo uznało incydent za „rutynowy” i poinformowało, że do podobnych zdarzeń dochodzi kilkakrotnie w ciągu roku w strefie identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Alaski.

„Do tych rosyjskich działań w północnoamerykańskiej ADIZ dochodzi regularnie i nie są one postrzegane jako zagrożenie” – czytamy w komunikacie NORAD.

„NORAD śledzi i identyfikuje wszystkie samoloty wojskowe, które wlatują do ADIZ, rutynowo monitoruje ich ruchy i w razie potrzeby eskortuje je z ADIZ” – dodano.

Amerykańskie samoloty, które przechwyciły rosyjskie maszyny, to myśliwce F-16 i F-22, tankowce powietrzne KC-135 i samoloty wczesnego ostrzegania E-3 Sentry.

NORAD wykorzystuje wielowarstwową sieć obrony, na którą składają się satelity, radary naziemne i pokładowe, a także myśliwce do śledzenia i identyfikacji samolotów oraz informowania o ich działaniach.(PAP)

kjm/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY