New York
63°
Partly Cloudy
7:00 am6:25 pm EDT
6mph
48%
29.93
ThuFriSat
63°F
70°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

USA: Biden, Harris i Trump wzięli udział w obchodach rocznicy zamachów z 11 września 2001 r.

11.09.2024

Prezydent Joe Biden, wiceprezydentka Kamala Harris i były prezydent Donald Trump wzięli udział w obchodach 23. rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, w których zginęło blisko 3 tys. osób. W uroczystości w Nowym Jorku uczestniczył też były burmistrz miasta Michael Bloomberg.

Associated Press zwraca uwagę, że wspólne wystąpienie rywalizujących w tegorocznych wyborach prezydenckich kandydatów Demokratów i Republikanów było tym bardziej zaskakujące, że nastąpiło nazajutrz po ich debacie telewizyjnej. Bloomberg, który jest przewodniczącym rady Narodowego Pomnika i Muzeum 11 Września, doprowadził do tego, że kandydaci podali sobie ręce, a następnie stał między nimi podczas uroczystości – wyjaśnia agencja.

epa11598478 (L-R) Senate Majority Leader Chuck Schumer, Democratic presidential candidate US Vice President Kamala Harris, US President Joe Biden, former New York City Mayor Michael Bloomberg, and Republican presidential candidate Donald J. Trump attend the 23rd annual 9/11 commemoration ceremony at the National September 11 Memorial & Museum in New York, New York, USA, 11 September 2024. EPA/SARAH YENESEL Dostawca: PAP/EPA.

Upamiętnienie zamachów rozpoczęło się od bicia dzwonu i minuty ciszy, a następnie członkowie rodzin ofiar, zgodnie z tradycją, czytali głośno ich nazwiska.

Po ceremonii prezydent Biden i Kamala wezmą udział w kolejnych upamiętnieniach zamachów – w Pentagonie i Pensylwanii, gdzie w pobliżu miejscowości Shanksville runął porwany przez terrorystów samolot linii United Airlines, lot 93. Do ceremonii w Pensylwanii dołączy Trump i jego kandydat na wiceprezydenta J.D. Vance.

AP przypomina, że zamachy z 11 września były katastrofą, która zmieniła politykę zagraniczną USA i praktyki dotyczące bezpieczeństwa kraju, a przede wszystkim wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa Amerykanów, którzy nigdy wcześniej nie obawiali się tego rodzaju ataków na własnym terytorium.

Skutki tej tragedii i nowej polityki Waszyngtonu dały się odczuć na całym świecie w związku z wojną w Afganistanie i Iraku; zginęły w tych konfliktach setki tysięcy osób – pisze AP.

Dziennik „Washington Post” przypomina, że ówczesny prezydent George W. Bush przedstawił Amerykanom atak na Afganistan jako nie tylko walkę z Al-Kaidą w jej mateczniku, ale również wojnę o „wartości cywilizacyjne”. „Kobiety nie mogą uczęszczać do szkół. Można trafić do więzienia za posiadanie telewizora. Można praktykować religię tylko zgodnie z dyktatem przywódców” – oznajmił wtedy Bush, rozpoczynając najdłuższą wojnę Ameryki.

„Ale 23 lata po 11 września (Afganistanem) rządzą talibowie. Ich fundamentalistyczna interpretacja doktryn islamu jest prawem tej ziemi. (…) A afgańskie kobiety, tak jak pokolenie wstecz, nie mogą chodzić do szkoły, są ograniczanie we wszystkim, co robią, nie mogą odsłaniać twarzy, a nawet wypowiadać się publicznie” – podsumowuje „WP”.

„New York Times” zwraca natomiast uwagę, że 23 lata po tragedii członkowie zespołów ratowniczych, którzy pracowali w chmurze toksycznego dymu i zachorowali na raka, nadal nie uzyskali statusu poszkodowanych i nie przyznano im odszkodowań.

11 września 2001 roku po uprowadzeniu czterech samolotów pasażerskich porywacze rozbili maszyny, atakując bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarty zamach udaremnili pasażerowie.

W atakach na World Trade Center zginęły 2753 osoby. Kiedy runęły nowojorskie wieżowce, zabitych zostało około 343 uczestniczących w akcji ratunkowej strażaków oraz 60 policjantów. W ataku na Pentagon zginęły 184 osoby. W rozbitym samolocie w Pensylwanii – 40. Podczas ataków zginęło też 19 terrorystów.

Lot United Airlines 93 wystartował z lotniska w Newark w New Jersey do San Francisco. Czterej saudyjscy terroryści porwali samolot po trzech kwadransach lotu, lecąc nad terytorium Ohio, i zmienili kurs na Waszyngton. Pasażerowie dzięki opóźnieniu startu lotu dowiedzieli się o wcześniejszych zamachach w Nowym Jorku i przeprowadzili próbę odbicia samolotu. Ostatecznie maszyna runęła jednak na ziemię o 10.03, około pół godziny po porwaniu. (PAP)

fit/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner